Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Παρασκευή  12 Ιουνίου 2015 στα πλαίσια της Καλοκαιρινής  Εκδήλωσης του 6ου  Δημοτικού Σχολείου  Θηβών  για την λήξη του Εκπαιδευτικού έτους πραγματοποιήθηκε η τελετή βράβευσης των δύο μαθητών που αρίστευσαν μεταξύ των μαθητών τους και σήκωσαν την γαλανόλευκη κατά τις δύο Εθνικές μας εορτές.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με κοινή απόφαση του Συλλόγου των Διδασκόντων και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων στην αίθουσα τελετών και όχι στον προαύλιο χώρο του Σχολείου όπως γίνεται συνήθως  σε ένδειξη συμμετοχής στο πένθος της οικογένειας του μικρού συμμαθητή των παιδιών Αθανασίου Νίκα ο οποίος έχασε τον Πατέρα του Χαράλαμπο πρίν δύο ημέρες και περιελάμβανε την παρουσίαση της διασκευής του έργου του Αριστοφάνη ''Ο Πλούτος'' ενώ παραλείφθηκαν τα τραγούδια και το χορευτικό πρόγραμμα.

Τα βραβεία προσφέρονται εδώ και 15 περίπου χρόνια εις μνήμην των Μακαριστών Ιερέων της Ενορίας μας αλλά και για να φανεί το Ενδιαφέρον της Ενορίας για την νεότητα της συνοικίας. Οι δύο μαθητές που βραβεύθηκαν είναι η Αναστασία Ντάμκα και ο Ευάγγελος Λαλιώτης στους οποίους εκτός από τα συγχαρητήρια  ευχηθήκαμε υγεία, πρόοδο και κάθε καλό στην μαθητική και στην προσωπική τους ζωή.