Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Λένε πως το καλοκαίρι είναι η ευκαιρία περιπλάνησης και ανέμελης ζωής για όλους τους ανθρώπους . Έτσι βλέπω απ το παράθυρο μου κάθε λογής εκδρομικούς σάκους και κατόχους κάθε εθνικότητας να αγναντεύουν ένα μαγευτικό τοπίο με την έκφραση της ανεμελιάς ζωγραφισμένη σε όλη τους την έκφραση. Για κείνους το καλοκαίρι είναι μια γνωριμία με άγνωστους τόπους. ανθρώπους. νοοτροπίες αλλά και ένα τα που τους απομακρύνει από κάθε είδους πρόβλημα. προβλήματα που όμως με ένα τρόπο μαγικό καταφέρνουν να τρυπώνουν όσο καλά κι αν κλειδώνεις τις βαλίτσες σον για μη βρουν χώρο και σ ακολουθήσουν.

Το καλοκαίρι λοιπόν είναι η διέξοδος , η εποχή της φυγής για όλους όσους θέλουν ίσως να εθελοτυφλούν  και να πιστεύουν πως το μετά θα λύσει τα πάντα όχι το Τώρα . . .το τώρα είναι η άρνηση. Ο ήλιος και η θάλασσα, συνεργοί στην εκούσια αμνησία. Η καλοκαιρινή άδεια αποτελεί την απαραίτητη προϋπόθεση και τα προβλήματα μπαίνουν σε μια μικρή βάρκα που απομακρύνεται για λίγο .. μέχρι να ξαναδέσει στο λιμάνι.

Οι άνθρωποι ξαφνικά αλλάζουν, δείχνουν να ναι κάτι διαφορετικό όπως ο ήλιος που φαίνεται αλλιώτικος τώρα το καλοκαίρι. Ξεχύνονται λοιπόν σι πολυπληθείς ομάδες για την παραλία με την ανάλογη στολή που γίνεται με τη σειρά της κριτήριο κατηγοριοποίησης, διακρίνονται για την ανευθυνότητά τους όχι μόνο απέναντι στο συνάνθρωπο με κάθε λογής συμπεριφορά αλλά Και στη φύση. Συνεχίζουν όμως γιατί πρέπει να ξεχαστούν από οτιδήποτε τους απασχολεί. Αυτός είναι και ο λόγος που ειδικά το καλοκαίρι παρατηρείται μια μεταβολή στο φυσικό φαινόμενο της νύχτας, μετατρέπεται καθημερινά σε ημέρα. Το τελευταίο το καταλαβαίνει κανείς αν ζήσει γιο. λίγο σε ένα τουριστικό μέρος χωρίς όμως να κάνει ο ίδιος διακοπές Τούτες οι σκέψεις έρχονται στο νου μου καθώς βλέπω την εικόνα του πλήθους κάτω από το παράθυρό μου να θαυμάζει τη μαγευτική θέα που του προσφέρει αυτός ο τουριστικός τόπος.

Αναρωτιέμαι, αν στην επιστροφή τους θα νιώθουν τόσο ανάλαφροι όσα τη στιγμή τούτη ή αν ξεπηδήσουν από τη βαλίτσα μαζί με τα καλοκαιριάτικα σουβενίρ και τα ξεχασμένα και καταχωνιασμένα προβλήματα. Τότε θα φαντάζουν βουνά απροσπέλαστα. Η καλοκαιρινή γεύση νοσταλγίας θα ναι έντονη αφού θα χει μετατραπεί με το μηχανισμό της ανθρώπινης σκέψης σε κάτι ιδανικό που όμως στην ουσία του δεν ήταν αληθινό.

Ίσως τελικά η καλύτερη και πιο έξυπνη περιπλάνηση που μπορεί να κάνει κανείς το καλοκαίρι είναι εκείνη που θα του εξασφαλίσει τον καλύτερο χειμώνα. Να όπως τα ταπεινά μυρμήγκια που με τόση σύνεση φροντίζουν η κούραση η καλοκαιρινή να ναι πολύτιμο όφελος Του χειμώνα... μια περιπλάνηση μέσα μας, γύρω μας και ίσως λιγάκι ψηλότερα από μας να ναι η πιο έξυπνη και ξεκούραστη καλοκαιρινή περιπλάνηση που σίγουρα Θα μας βοηθήσει να αντιμετωπίσουμε ότι κι αν μας φέρει ο χειμώνας... Μα όσο οι τουρίστες πληθαίνουν τόσο πληθαίνουν και οι σκέψεις. Οι φωνές τους είναι δυνατές που δεν ακούω πλέον τη φωνή των σκέψεών μου. Αφήνομαι στο θέαμα των ανθρώπων που περιπλανιούνται στα στενά και ανηφορικά δρομάκια του νησιού για να ξεκουραστούν από τις δικές τους σκέψεις...

E.Γ