Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

ΚΑΠΟΤΕ ὁ ἀββᾶς Ἀμμωνᾶς σταμάτησε σ’ ἕνα μέρος γιά νά φάει. Ἐκεῖ γύρω ἔμενε ἕνας μοναχός, πού εἶχε κακή φήμη. Τήν ὥρα μάλιστα ἐκείνη, συνέπεσε νά ἐπισκεφθεῖ τό κελί τοῦ μοναχοῦ πού κατηγοροῦσαν, ἡ γυναίκα μέ τήν ὁποία σχετιζόταν. Ἡ ἐπίσκεψη τῆς γυναίκας μαθεύτηκε γρήγορα. Τότε, ὅσοι ἔμεναν στόν τόπο ἐκεῖνο, συνάχθηκαν μέ τήν πρόθεση νά διώξουν τόν μοναχό. Ζήτησαν μάλιστα ἀπό τόν ἀββᾶ Ἀμμωνᾶ νά τούς βοηθήσει στό σκοπό τους. Ὅταν ὁ μοναχός ἔμαθε τί τοῦ ἑτοιμάζουν, ἔκρυψε τή γυναίκα κάτω ἀπό ἕνα μεγάλο πιθάρι. Τήν ὥρα ἐκείνη ἔφτασε ὁ ἀββᾶς Ἀμμωνᾶς καί ἀπό κοντά ὁ ὑπόλοιπος κόσμος. Ὁ ἀββᾶς πρόλαβε νά δεῖ τήν ἐνέργεια τοῦ μοναχοῦ καί «διά τόν Θεόν ἐσκέπασε τό πρᾶγμα».

Μπαίνει μέσα στό κελί καί κάθεται πάνω στό πιθάρι, ἐνῶ ταυτόχρονα τούς εἶπε νά ψάξουν παντοῦ. Ὅταν πιά εἶχαν ψάξει σ’ ὅλες τίς μεριές καί δέν βρῆκαν τή γυναίκα, ὁ ἀββᾶς Ἀμμωνᾶς τούς εἶπε:

«Τί εἶναι αὐτό, πού κάνατε; Ο Θεός νά σᾶς συγχωρήσει». Προσευχήθηκε καί εἶπε σέ ὅλους νά φύγουν. Ὅταν ἔμεινε μόνος μέ τόν μοναχό, ἔπιασε τό χέρι του καί τοῦ εἶπε: «Πρόσεχε τόν ἑαυτό σου, ἀδελφέ». Καί ἔφυγε!

Από το Γεροντικό