"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Είναι πράγματι οδυνηρό και  πιστεύω ότι ο λαός μας και σύσσωμη η Εκκλησία δε θα μείνει με σταυρωμένα τα χέρια.

Είναι όμως μια πρόκληση σε ένα χώρο που γεννήθηκε η Δημοκρατία σήμερα εμάς εδώ που ζήσαμε, που γεννηθήκαμε που η Ορθόδοξη Εκκλησία είναι το σπίτι μας να θέλουν να μας επιβάλλουν τέτοια πλαίσια.

Τα ακούω λίγο απίθανα εύχομαι να είναι, αλλά αν δεν είναι να ξέρουνε δεν θα μείνουμε με σταυρωμένα τα χέρια.

Είναι κάτι που είναι στην συνείδηση του λαού μας.

Να πω μια εικόνα της αγροτικής ζωής και των ανθρώπων. Και μόνο η αίσθηση και η ακοή της καμπάνας ήταν μια πρόκληση ειρηνική, να σταθούν, να ανασάνουν, να κάνουν τον Σταυρό τους κάποιοι άνθρωποι που πιστεύανε και να ξέρουν ότι φτάνει η ώρα το πρωί να πάνε για τη δουλεία του ή η την ώρα της επιστροφής.

O Θηβών Γεώργιος

Επιμέλεια απομαγνητοφώνισης Κων/νος Σβετζούρης