"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Σήμερα η Εκκλησία εορτάζει τή μνή­μη των άγιων ένδοξων Βασιλέων καί Ισαποστόλων Κωνσταντίνου και Ελένης. Τά ονόματά τους είναι συνδεδεμένα μέ το τέλος των διωγμών τής αρχαίας εποχής, την επικράτηση του Χριστιανισμού καί τη νίκη τής πίστεως. Η Ιστορία ονόμασε τον Κωνσταντίνο Μέγα και ή Εκκλησία τον ανεκήρυξε Άγιο καί Ισαπόστολο.

Τό Όραμα πού είδε στον ουρανό μέ τό σημείο του Σταυρού, τό διάταγμα πού εξέδωκε κι άφηνε τή χριστιανική θρη­σκεία ελεύθερη, ή μεταφορά τής πρωτευούσης του Κράτους άπό τή Ρώμη στήν Κωνσταντινούπολη, είναι μεγάλα εργα του Κωνσταντίνου καί μεγάλοι σταθμοί στήν ιστορία του Χριστιανισμού καί του Έλληνισμού.

Η Αγία Ελένη είναι ή ευσεβής. μητέρα και βασίλισσα, ή οποία άφιέρωσε  τά τελευταία της χρόνια στήν υπηρεσία τής χριστιανικής πίστεως· εσκαψε κι βρήκε τον Τίμιο Σταυρό στά Ιεροσόλυμα, κι εχτισε τούς πρώτους μεγάλους ναούς της  χριστιανοσύνης.

Πηγή:Μικρός Συναξαριστής