Με απόφαση της Ιεράς Συνόδου, η εβδομάδα που έπεται της Κυριακή της Σταυροπροσκυνήσεως είναι αφιερωμένη στην Ιερωσύνη και στην καλλιέργεια των ιερατικών κλήσεων. Τα θεολογικά μηνύματα που πηγάζουν από την σταυρική θυσία του Ιησού Χριστού σκιαγραφούν την προσωπικότητα του Ιερέως , χαρακτηρίζουν την ιδιαίτερη αποστολή και διακονία στην Εκκλησία. Έτσι στα πλαίσια της πιο πνευματικής περιόδου, δηλαδή της μεγάλης τεσσαρακοστής για το Άγιο Πάσχα, με σημείο αναφοράς τον Τίμιο Σταυρό και την προσκύνηση Αυτού, η Ιερά Σύνοδος προβάλει το ιερατικό λειτούργημα , την σπουδαιότητα αυτού, αλλά το σημαντικότερο με αυτή την κίνηση θέλει να ενεργοποιήσει τα μέλη της Εκκλησίας , όλους εμάς δηλαδή, ώστε να μεριμνήσουμε με κάθε δυνατό τρόπο στην ανάδειξη άξιων λειτουργών του Υψίστου.

Η Ιερωσύνη, σύμφωνα με την  διδασκαλία της Εκκλησίας  διακρίνεται από  κάποια ιδιαίτερα γνωρίσματα. Αυτά είναι η θυσία και η προσφορά, δώρο Θεού για την διαποίμανση των χριστιανών, πνευματικό αξίωμα που το χαρακτηρίζει, όχι η επίγεια εξουσία, αλλά η τελετουργική δυνατότητα επίκλησης του Αγίου Πνεύματος, ώστε ο κόσμος όλος να μεταμορφωθεί-αγιασθεί σε Βασιλεία του Θεού. Αυτά πηγάζουν από τον Σταυρό του Κυρίου, διότι ό Ίδιος ο Ιησούς , ως Αρχιερέας συμπληρώνοντας και υπερβαίνοντας τα περί  ιερωσύνης της Παλαιάς Διαθήκης όπως μας τα ερμηνεύει και ο απόστολος Παύλος στην προς Εβραίους Επιστολή ,θυσιάστηκε σταυρικά για τις δικές μας αμαρτίες. Τώρα καλούνται οι ιερείς να επιτελέσουν την Αναίμακτη ΘΥΣΙΑ( ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ) και με κέντρο Αυτή να εκπληρώσουν σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης το ποιμαντικό , ιεραποστολικό , αγιαστικό διακόνημά τους.

Ως μέλη της Εκκλησίας λοιπόν όπου βλέπουμε ιερατική κλίση ιδιαίτερα σε νέους ανθρώπους , οφείλουμε να τους ενθαρρύνουμε και να στεκόμαστε αρωγοί σε κάθε τους βήμα ως προς αυτή την πορεία. Η Ιερωσύνη είναι το σπουδαιότερο λειτούργημα εντός της Εκκλησίας και δεν είναι μια εσωτερική υπόθεση ανάδειξης στελεχών αλλά μας αφορά όλους. Αν κάποιος από την οικογένεια μας , το κοινωνικό μας περιβάλλον στενό αλλά και ευρύτερο επιθυμεί την διακονιά των Μυστηρίων του Θεού ας σταθούμε δίπλα του και να τον βοηθήσουμε με κάθε δυνατό τρόπο.  Υπάρχουν οι δομές εκπαίδευσης από τη διοίκηση της Εκκλησίας , υπάρχουν και οι Πνευματικοί που καθοδηγούν τους νέους στα μυστήρια του Θεού, αλλά και εμείς ως μέλη της Εκκλησίας ας μην μείνουμε αμέτοχοι σε αυτό το ιερό έργο. Μπορεί αύριο αυτός που κάποια στιγμή βοηθήσαμε με τον οποιοδήποτε τρόπο να είναι και η αιτία του προσωπικού μας αγιασμού.

Δημήτριος Τζαφέρης Θεολόγος

Λαμπαδάριος Ιερού μας Ναού.