Το να μετράς την αγάπη των άλλων είναι σαν να μετράς την εγωπάθειά σου. Μην μετράς…μόνο αγάπα, κι ας χάσεις στο μέτρημα. Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Είναι πασίδηλη η εργολαβία αλλοτριώσεως των Ελλήνων τηλεθεατών μέσω των τουρ­κικών “σήριαλ”. Αντί άλλων επίκαιρων για το ηρωικό 1821 η στήλη θα μεταφέρει μερικά σχόλια ειδικών για την νέα άλωση των τηλεθεατών από τα τουρκικά σήριαλ μια και τώρα τους βάλαμε τους Οθωμανούς μέσα στα σπίτια μας ξανά από την «Υψηλη Πύλη» της Τηλεοράσεως. Μάλιστα «την καταπληκτική καταγγελία ότι με χρήματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης γυρίζονται κάποιες πολύ γνωστές τουρκικές τηλεο­πτικές σειρές, που εν συνεχεία πλημμυρίζουν κάποιες χώρες της Ευρώπης μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα, έκανε η Βρετανίδα βουλευτης του βρετανικού συντηρητικού κόμ­ματος, Pauline Latham. (Νίκος Χειλαδάκης)». Γνωρίζουμε πως οι Έλληνες επί τουρκοκρατίας είχαν απηυδήσει απο τους οθωμανούς... Παιδομάζωμα,κεφαλικος φόρος, βία και ατιμία, χαράτσια και μπαξί­σια, τάγματα γενιτσάρων και χαρέμια, τρομοκρατία και εξανδραποδισμός, σφαγές και σκλαβοπάζαρα. Ο Σουλεϊμάν άλλωστε υπήρξε ένας από τους απηνέστερους διώκτες του ελληνισμού, κατέλαβε τη Ρόδο, σφαγίασε και εξανδραπόδισε τον λαό της Κέρκυρας, μαζί δε με τον Σελίμ Α', τον οποίον διαδέχτηκε, ήταν ένας από τους οργανωτές των μεγάλων εκστρατειών του παιδομαζώμα­τος.

Φτάνει πια! Η κρατική τη­λεόραση να γίνει αντίβαρο στα τουρκικά σήριαλ των ιδιωτικών τηλεοπτικών σταθμών και να αρχίσει να προβάλλει σωστά ιστορικά ντοκιμαντέρ για την Τουρκοκρατία, το 1821, τη γενοκτονία των Μικρασιατών, Ποντίων και Αρμενίων, για τις καταστροφές και τα εγκλήματα του Αττίλα στην Κύπρο. Είναι απαράδεκτο να προβάλλεται στην Τουρκία ταινία που παρα­δέχεται την ύπαρξη Κρυπτοχρι­στιανών στον Πόντο και στην ελληνική τηλεόραση να μην έχει προβληθεί ποτέ. (Χολέ- βας). Είμαστε βέβαιοι ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων δεν τρώει κουτόχορτο και τελικά η απόπειρα εθνικής αποχαυνώ- σεως μέσω της τουρκολαγνείας θα αποτύχει.

Παύλειος λόγος