Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

«…Και θα στείλει ο Θεός τον Προφήτην Ηλίαν να διδάξει τους Χριστιανούς να φυλάγουν την Πίστη των. Ο Ανίχριστος Αδελφοί μου, είναι άνθρωπος όπου έχει κακήν γνώμην,κακήν προαίρεσιν και κατοικεί ο διάβολος εις την καρδίαν του,και λέγει πως είναι Θεός. Και ο Αντίχριστος θα θανατώσει τον Προφήτην Ηλίαν. Εγώ Αδελφοί μου εξετάζοντας έμαθα και εκατάλαβα, πως ο Προφήτης Ηλίας και ο Αντίχριστος ήλθε. Και εθανάτωσε τον Προφήτην Ηλίαν. Ο Προφήτης Ηλίας, Χριστιανοί μου,είναι ζωντανός τόσους χρόνους και ηξεύρει ο Θεός που τον έχει φυλαγμένον εώς την σήμερον.

Ανίσως και θέλετε να μάθετε που ευρήσκεται, εδω κοντά είναι και αυτός. Τα λόγια οπού σας λέγω εκείνου είναι. Ο Προφήτης Ηλίας όταν έλθη να διδάξει δεν θα φανερωθεί εις τον κόσμο, καθώς λέγει το Άγιον Πνεύμα,ίνα μη ελθών πατάξη την γην άρδην,ήτοι,λέγει το Άγιον Πνεύμα δια να μην φοβίση και ταράξη τον κόσμον και την γήν,δεν θέλω τον φανερώσει εις σας τους Χριστιανούς. Αμή τι έχει,παιδιά μου να φανερωθεί; Ο ζήλος και η διδασκαλία του...».