"Γνώρισμα των ευσεβών είναι να δίνουν στον καθένα που ζητάει. Των ευσεβέστερων και σε εκείνον που δε ζητάει. Αλλά το να μη διεκδικεί κάποιος αυτό που του αφαίρεσαν, και μάλιστα όταν έχει τη δύναμη, ε... αυτό είναι γνώρισμα μόνο των αγίων". Άγιος Ιωάννης της Κλίμακος

Αρχική » Μητροπολίτης » Νέα Ι. Μητροπόλεως

Την Τετάρτη 20-02-2013 πραγματοποιήθηκε η 1η Συνάντηση Μελλονύμφων, όλων των Επαρχιών, που διοργάνωσε η Ιερά Μητρόπολη Θηβών και Λεβαδείας στην αίθουσα του Κέντρου Γάμου & Οικογενείας (Παλαιά γραφεία) στη Λιβαδειά.

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θηβών και Λεβαδείας κ. Γεώργιος απευθυνόμενος στους υποψήφιους συζύγους τόνισε ότι η Τοπική Εκκλησία προσεύχεται όπως μέσα από την αλληλοϋποχώρηση στο όνομα της αγάπης, η οποία «οὐδέποτε ἐκπίπτει» (Α” Κορ. 13,8), να Χαριτωθεί η μεγάλη απόφαση της ένωσης τους. Ενώ από μέρους των μελλονύμφων υπήρξαν διάφορες πνευματικές απορίες, οι οποίες απαντήθαν και έτσι υπήρξε γόνιμος διάλογος.

Τέλος, επέδωσε τις άδειες των γάμων τους και ένα μικρό συμβολικό δώρο, μια εικόνα της Παναγίας στην οποία να απευθύνονται με εμπιστοσύνη στις δύσκολες καταστάσεις που δεν θα μπορούν οι ίδιοι να ελέγξουν και να επιλύσουν.

Η συνάντηση αυτή θα πραγματοποιείται τακτικά και θα δίνονται οι άδειες γάμων από τον ίδιο τον Σεβασμιώτατο.

Eκ της Ι.Μητροπόλεως