Κάθε πρωΐ που θα σηκωθούμε και θα φύγουμε από το σπίτι μας, μετά την προσευχή, πρέπει να σταυρώνουμε το μέτωπό μας και να λέμε: «συντάσσομαι σοι Χριστέ μου και αποτάσσομαι σοι Σατανά» και να φεύγουμε για τη δουλειά μας. Τότε θα μας βοηθάει ο Θεός όλη την ημέρα και θα μας σκέπει από κάθε κίνδυνο. π. Σάββας Αχιλλέως

Αρχική » Μητροπολίτης » Νέα Ι. Μητροπόλεως

Με την Παρουσία του Σεβ.Ποιμενάρχου μας κ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ πραγματοποιήθηκαν οι δύο Ιερατικές Συνάξεις των Κληρικών για τις αντίστοιχες Επαρχίες της Ιεράς μας Μητροπόλεως.

Την Πέμπτη 17 Νοεμβρίου για την Επαρχία Λιβαδειάς και την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου για την Επαρχία Θηβών.Ομιλητής και στις δύο Συνάξεις ήταν ο παν.Αρχιμ.π.Γεώργιος Ρέμπελος Γραμματεύς παρά τη Ιερά Συνόδω, Ιεροκήρυκας της Ι.Μητροπόλεως και Εφημέριος του Ι.Ν Παμμ.Ταξιαρχών Σχηματαρίου ο οποίος μίλησε για ''Λειτουργικά θέματα''.

Κατόπιν έγιναν διοικητικές ανακοινώσεις και δόθηκαν ποιμαντικές προτροπές για την διακονία του πιστού λαού ειδικά κατά την κρίσιμη περίοδο που διανύουμε.