Αρχική » Μητροπολίτης » Εγκύκλιοι-Μηνύματα

Τούς εσεβες Χριστιανούς

τς καθ’ μς ερς Μητροπόλεως

δελφοί μου ,

Στούς χώρους τῶν Νεανικών Κατασκηνώσεων τῆς Μητροπόλεως μας στήν ἀγκαλιά τῆς Ἱερᾶς Μονῆς Ἱερουσαλήμ, στήν ἐλατόφυτη καί πανέμορφη πλαγιά τοῦ Παρνασσοῦ, φιλοξενοῦνται κάθε καλοκαίρι 460 παιδιά ὅλων τῶν ἠλικιῶν τῆς ἐπαρχίας μας. Ὁ σκοπός τῶν προγραμμάτων τῶν κατασκηνώσεών μας εἶναι παιδαγωγικός, κοινωνικός, πολιτιστικός, πνευματικός καί ψυχαγωγικός. Ἐπιχειρεῖται ἡ προσέγγιση καί οἰκείωση ἀπό τους κατασκηνωτές τῶν ὑψηλῶν ἀξιῶν τοῦ πνευματικοῦ μας πολιτισμοῦ, τῆς Ὀρθοδόξου Πίστεως, καί ἡ δυναμική κοινωνικοποίηση τῶν νέων μέσα ἀπό τό δημιουργικό παιχνίδι, τήν ὁμαδικότητα καί τή σωστή ψυχαγωγία.

Στόν ἴδιο χῶρο φιλοξενοῦνται ἐπίσης κάθε χρόνο πεντακόσια (500) πονεμένα καί ταλαιπωρημένα παιδιά ἀπό ὀρφανοτροφεῖα καί παιδοκομεῖα τῆς Ρωσίας, τῆς Οὐκρανίας, τῆς Κριμαίας καί Ἑλληνικῶν παροικιῶν τοῦ ἐξωτερικοῦ, μέ σκοπό νά ἐξασφαλίσουμε μιά ἀνάσα χαρᾶς καί ἐλπίδας σ’ αὐτά τά παιδιά πού ζοῦν κάτω ἀπό ἀντίξοες συνθῆκες στίς χῶρες τους.

Στήν ποικιλόμορφη κρίση καί τίς ξεχωριστές δυσκολίες πού ὅλοι βιώνουμε, ἡ φροντίδα καί ἡ ἀγωνιώδης προσπάθεια γιά τό καλύτερο αὔριο τῶν παιδιῶν μας κατέχει πρωταρχική θέση στίς ποιμαντικές προτεραιότητες τῆς Τοπικῆς μας Ἐκκλησίας. Πιστεύουμε ὅτι ἡ προσπάθεια αὐτή δέν πρέπει μέ κανένα τρόπο νά διακοπεῖ, ἀλλά ἀντιθέτως νά συνεχισθεῖ καί νά ἐπαυξηθεῖ. Εἶναι νωπές οἱ ἐνθυμήσεις καί τά βιώματα τῶν παιδιῶν μας ἀπό τόν χῶρο τῶν Κατασκηνώσεων τῆς Δαύλειας πού μέ τήν Χάρη τοῦ Θεοῦ ὅλο καί βελτιώνονται οἱ συνθῆκες φιλοξενίας καί γίνονται καλύτερες προσφέροντας ἔτσι στά παιδιά μας καί ἰδιαίτερα σέ ἐκεῖνα πού στεροῦνται τῆς δυνατότητος διακοπῶν, μιά ἀνάσα ἀναψυχῆς, χαρᾶς καί ἐνίσχυσης στήν πορεία τῆς ζωῆς των. Φέτος, οἱ Κατασκηνώσεις τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Θηβῶν καί Λεβαδείας συμπληρώσαν σαράντα (40) χρόνια ζωῆς καί προσφορᾶς μέ τήν Χάρη τοῦ Θεοῦ καί εἰσέρχονται στήν 5 δεκαετία τῆς ζωῆς των.

Μαζί μέ τήν προσευχή σας γιά τήν ἀπρόσκοπτη πορεία καί λειτουργία τους, γιά πολλά ἀκόμη χρόνια, σᾶς παρακαλοῦμε καί σᾶς προτρέπουμε νά συμβάλετε στίς λειτουργικές ἀπαιτήσεις καί δαπάνες τῶν κατασκηνώσεων, προσφέροντας ἀπό τό υστέρημα ἥ τό περίσσευμα σας στόν δίσκο πού θά περιαχθεῖ σήμερα, στηρίζοντας ἔτσι τά δικά σας παιδιά καί ἐγγόνια , πού εἶναι ὅλα τους « παιδιά τῆς Ἐκκλησίας μας».

Εὔχομαι ὁλόψυχα ἡ Χάρις τοῦ Τιμίου καί Ζωοποιοῦ Σταυροῦ πού σήμερα τιμοῦμε ἰδιαίτερα ἑορτάζοντας τήν Παγκόσμιον Ὑψωσίν Του, νά σᾶς σκεπάζει καί νά στηρίζειπορεία σας, προσβλέποντας πάντοτε στό Ἀναστάσιμο φῶς πού φωτίζει καί ὀμορφαίνει τήν ζωή μας. Ἡ ἐμπιστοσύνη καί ἀγάπη μας ἄς παραμένει ἀμείωτη στόν δι’ἡμᾶς ἐπ Αὐτοῦ Σταυρωθέντα καί ἡ προσευχή μας πρός το Καθαγιασμένον Τίμιον Ξύλον ἄς ἀνεβαίνει ἱκετευτικά ἀπό τά μύχια τῆς ψυχῆς μας : « Σταυρέ τοῦ Χριστοῦ σῶσον ἡμᾶς τῇ δυνάμει Σου » .

Μέ πατρικές εὐχές και ἀγάπη

Ὁ Μητροπολίτης σας

† Ο ΘΗΒΩΝ ΚΑΙ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ