Πόσα δάκρυα χύθηκαν μπροστά σε εικονίσματα; Πόσοι αμαρτωλοί γονάτισαν σαν τους αγίους για να ζητήσουν θείο έλεος; Πόσα καντήλια άναψαν για να φωτίσουν τα σκοτάδια μίας μεγάλης νύχτας; Πόσες προσευχές έγιναν κλάμα γιατί ίσως ήταν πρώτη φορά που στη συνάντηση με τον Θεό ένιωσαν αληθινή αγάπη; Δ.Τ.

Αρχική » Ο Ναός μας » Εκδόσεις » Έντυπα

Ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός ήταν μια εκπληκτική μορφή Διδασκάλου γιατί κατόρθωσε υψηλές έννοιες και υψηλές αλήθειες και υψηλά Δόγματα να τα εκλαϊκεύση και να τα δώση στον απλό λαό με λόγια καταληπτά. Επί είκοσι χρόνια έκανε ιεραποστολικό έργο! Ισαπόστολος, άλλος Παύλος. Δεν υπάρχει άλλο παράδειγμα αγίου της Εκκλησίας μας, που να εκοπίασε τόσο πολύ ιεραποστολικά -μετά τον Απόστολο Παύλο- όσο εκοπίασε ο Άγιος Κοσμάς!

Πατήστε στο pdf και διαβάστε το έντυπο για τον ΠατροΚοσμά.

Πατήστε εδώ για να δείτε το επισυναπτόμενο αρχείο