"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Η Αγία μας Εκκλησία σήμερα μας παρουσιάζει τον Θησαυρό Της, τον Τίμιο Σταυρό του Κυρίου μας για να πάρουμε δύναμη και να εμψυχωθούμε, καθώς προχωρούμε στην έρημο της Μεγάλης Τεσσαρακοστής, για να φτάσουμε στην σταυρωμένη Παρασκευή των Αχράντων Παθών.

Ακούμε λοιπόν στο σημερινό Ευαγγέλιο τον Ίδιο τον Χριστό να μας λέει: «Όποιος θέλει να με ακολουθήσει να αρνηθεί τον εαυτό του».Η  Ορθοδοξία μας στηρίζεται στην θέληση του ανθρώπου, στην ελευθερία ,γι΄ αυτό έχει μεγάλη αρχοντιά και γι αυτό κερδίζει όλους τους καλοπροαίρετους ανθρώπους. Και τι θα πει να αρνηθούμε τον εαυτό μας, ακολουθώντας τον Χριστό? Φύγαμε από τον Παράδεισο εξ αιτίας της παρακοής των Πρωτοπλάστων, χάσαμε την ελευθερία, χάσαμε την αγάπη, χάσαμε την ομορφιά και γίναμε μια πληγή και ένας θρήνος. Και αυτό που γίναμε πρέπει να το αποβάλουμε ακολουθώντας τον Χριστό. Και αυτό γίνεται με την βοήθεια του Ζωοποιού Σταυρού, τον Οποίο στη ζωή μας και εμείς καθώς ο Χριστός τον σηκώνουμε και ακολουθούμε τον Μεγαλομάρτυρα του Γολγοθά.

Έχει βάρος ο Σταυρός, έχει δυσκολία, αλλά έχει και χαρά. Και στον ανήφορο του προσωπικού Γολγοθά  ο καθένας μας Σίμωνα Κυρηναίο  έχει την Χάρη του Χριστού.Ο Γέρος του Μοριά ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, όταν άρχισε την Επανάσταση, πήρε δύο κλαδιά δένδρου και τα έκανε Σταυρό. Τον ύψωσε και φώναξε σε όλους: « Τα πρωτεία στον Σταυρό και δόξα στους σταυρωμένους όλων των αιώνων».Και είχε δίκιο. Ακολούθησε εκείνος και το Γένος μας την πορεία του Σταυρού, και είχε αποτέλεσμα τη νίκη, την ανάσταση και την παλιγγενεσία του Έθνους μας τα οποία θα εορτάσουμε μετά από λίγες ημέρες.

Στην συνέχεια της Ευαγγελικής Περικοπής, μας λέει ο Χριστός  για την αξία της ανθρώπινης ψυχής, της μίας ψυχής και όλων των ψυχών , που αξίζουν περισσότερο απ όλη την πλάση, απ όλη την κτίση. Και αξίζει η ανθρώπινη ψυχή γιατί ο άνθρωπος είναι πλασμένος κατ εικόνα Θεού και ομοίωση. Συνήθως εμείς φροντίζουμε την ζωούλα μας, την καλοπέραση μας ,κάθε τι που εξυπηρετεί τις υλικές ανάγκες μας, χωρίς να φροντίζουμε την ψυχή μας. Αντάλλαγμα όμως της ψυχής του ο άνθρωπος δεν μπορεί να δώσει. Το μόνο αντάλλαγμα είναι ο Σταυρός και το Αίμα του Χριστού. Είναι η Θυσία του Θεανθρώπου. Μόνο με αυτά μπορεί να αντιμετρηθεί η ανθρώπινη ψυχή και να πάρει, αφού έχει, μεγάλη αξία.

Ο Σταυρός του Χριστού μπορεί να νοηθεί σαν ένα μυστηριώδες κλειδί που ξανάνοιξε για το ανθρώπινο γένος τις Πύλες του Παραδείσου. Σημειώνοντας Τον κανονικά πάνω στο σώμα μας, ατενίζοντας Τον μέσα στην Εκκλησία, προσκυνώντας Τον με ευλάβεια, λαμβάνουμε δύναμη από τον Εσταυρωμένο Κύριο.

Ας πάρουμε και εμείς στον ώμο μας τον δικό μας Σταυρό, και προχωρώντας στην έρημο της ζωής μας με βοηθό και συνοδοιπόρο την Θεία  Χάρη , ας αξιωθούμε  να φθάσουμε στην Ανάσταση του Χριστού και στην δική μας ανάσταση.

π.Ανανίας Κουστένης