"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Το περιεχόμενο της Μεγάλης Θεομητορικής Εορτής του Ευαγγελισμού, γεμίζει με ανέκφραστη χαρά τα σύμπαντα, αφού η απόφαση του Τριαδικού Θεού για την σωτηρία του κόσμου αναγγέλλεται από τον Αρχάγγελο Γαβριήλ προς την Παναγία μας η Οποία αποδέχεται με ταπείνωση το Ουράνιο Μήνυμα και με ταπείνωση το εκπληρώνει με τούτα τα λόγια : « Ιδού η δούλη Κυρίου γένοιτο μοι κατά το ρήμα Σου».Έτσι ο Θεός στο πρόσωπο του Ιησού Χριστού σαρκώνεται « εκ Πνεύματος Αγίου » στα πανάχραντα σπλάχνα της Μαριάμ η Οποία γίνεται Θεοδόχος Μητέρα του Θεού και Λόγου.

“Σήμερον χαράς Ευαγγέλια, παρθενική πανήγυρις, τά κάτω τοίς άνω συνάπτεται” .

Αυτή είναι  η αιτία που σήμερα χαιρόμαστε με χαρά πνευματική και αισθανόμαστε την ανάγκη να ευχαριστήσουμε τον Θεό για το Κεφάλαιο της Σωτηρίας που άνοιξε, αλλά και την Υπερευλογημένη Θεοτόκο που αποδέχθηκε να συμβάλλει με τρόπο αποφασιστικό στην σωτηρία του κόσμου και να γίνει η Ευαγγελίστρια της ελπίδας των Χριστιανών .Ανάμεσα στις άλλες γυναίκες η Μαριάμ ήταν η ευλογημένη από τον Θεό για να γεννήσει τον Μεσσία. Εκείνη, η άσημη και άγνωστη στο κοινωνικό περιβάλλον της Ναζαρέτ, η οποία δεν είχε τίποτα από τα εξωτερικά στοιχεία που αποδεικνύουν  τους ανθρώπους στην ματαιόδοξη κοινωνία της κάθε εποχής ,δέν ανήκε δηλ. σε κοσμικούς κύκλους, δεν προερχόταν από πλούσια και εύπορη οικογένεια, δεν κατείχε Διπλώματα  και Περγαμηνές  υψηλής μορφώσεως και όμως  παρ΄ όλα αυτά αναδείχθηκε η Πρώτη μεταξύ όλων των γυναικών κάθε εποχής γιατί διέθετε εσωτερικό πνευματικό πλούτο.

“Πάσα η δόξα της θυγατρός του βασιλέως  έσωθεν» είχε πεί ο Προφήτης Δαυίδ εκατοντάδες χρόνια πριν, που σημαίνει  ότι ο πλούτος Της Βασσίλισσας είναι εσωτερικός και όχι εξωτερικός, εμφανής ,επιδερμικός. Και σε αυτόν τον πλούτο έγκειται το μεγαλείο της Παναγίας μας. Αυτός ο πλούτος ο πνευματικός την ανεβάζει σε Ουράνια Ύψη και την καθιστά « Υψηλοτέρα των Ουρανών και καθαρότερα λαμπηδόνων ηλιακών» ενώ ο Ουράνιος Απεσταλμένος την προσφωνεί « Κεχαριτωμένη και Ευλογημένη» ανάμεσα σε όλες τις γυναίκες.

Πέρασαν αιώνες από τότε και μυριάδες μυριάδων πιστοί γονατίζουμε μπροστά στο Σεβάσμιο Πρόσωπο Της, την μεγαλύνουμε και την τιμούμε με μία ψυχή και ένα στόμα και κάθε φορά που προσφέρουμε Δόξα , Τιμή και Λατρεία στον Τριαδικό Θεό μετά τον καθαγιασμό των Tιμίων Δώρων στην Θ.Λειτουργία, Την μνημονεύουμε και επικαλούμαστε τις Πρεσβείες και τις Μεσιτείες Της. « Εξαιρέτως της Παναγίας ,Αχράντου , Υπερευλογημένης,Ενδόξου,Δεσποίνης ημών Θεοτόκου και αειπαρθένου Μαρίας» εκφωνεί ο Λειτουργός και ταυτόχρονα θυμιάζει το Σώμα και το Αίμα του Χριστού.

Από την Κωνσταντινούπολη  μέχρι τα Ιεροσόλυμα, από την μακρινή Αμερική και την Αυστραλία μέχρι την Ρωσία, από το Άγιον Όρος το επίγειο Περιβόλι της μέχρι  την Αλεξάνδρεια , σύνολος ο Ορθόδοξος κόσμος  και  ιδιαίτερα εμείς οι Λειτουργοί τοποθετούμε τη μερίδα της Παναγίας στο Άγιο Δισκάριο πλάι στον Αμνό, χωρίς καμία διάκριση γλώσσας, φυλής, χρώματος η άλλων ιδιαιτεροτήτων .Όλοι οι άνθρωποι όλων των εποχών « Αι γεννεαί πάσαι μακαρίζομεν» την Θεογεννήτρια και εκδηλώνουμε με κάθε τρόπο, με τους Ύμνους και τις Εορτές, με τις Ιερές Της Εικόνες , με το άναμμα της κανδήλας και του θυμιατού , με τους θερμούς ασπασμούς και τις μετάνοιες μας τον σεβασμό , την αγάπη και την αφοσίωση μας.

« Χαίρε Κεχαριτωμένη» ας την προσφωνούμε και εμείς σε κάθε μας Προσευχή, Παράκληση , Ικεσία η Ευχαριστία και ας ευχηθούμε η Ευαγγελίστρια να γίνει οδηγός μας ,να γίνει πρότυπο μας και το παράδειγμα Της ,η απέραντη Πίστη Της και η με ταπείνωση συγκατάθεση Της στο Ουράνιο Σχέδιο της Θ.Οικονομίας, να καθοδηγούν  και να κατευθύνουν τα βήματα μας.