"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Διαβάστηκε από τον ίδιο στους συγκεντρωμένους στην Αγία Λαύρα, κληρικούς και οπλαρχηγούς.Δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα των Παρισίων «Le Constitutionnel», στις 6 Ιουνίου 1821 με τον τίτλο «Extrerieur - Peloponnese».Την ανέσυρε από τα γαλλικά αρχεία η δημοσιογράφος Γιολάντα Τερέντσιο, αναδημοσιεύθηκε στην εφημερίδα των Αθηνών το «ΒΗΜΑ», και στην «Φωνή των Καλαβρύτων» μεταφρασμένη από την καθηγήτρια Βασιλειάδου Φανή.
Εμείς την παραθέτουμε σε μετάφραση του Ανδρέα Βελισσαρίου.

ΔΙΑΚΗΡΥΞΙΣ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΟΥ
Αρχιεπισκόπου Πατρών, Εξάρχου της πρώτης κατά την τάξιν Αχαΐας, προς τον Κλήρον και τους πιστούς της Πελοποννήσου, η οποία εξεφωνήθη εντός της Μονής των Αδελφών της Λαύρας του όρους Βελιά την 8ην (20ην) Μαρτίου 1821.

«Πολυαγαπημένοι μας αδελφοί, ο Κύριος σας αναγγέλει δια του στόματός μου το τέλος των ημερών των δακρύων και των δοκιμασιών. Η φυλή των Τούρκων υπερέβη το μέτρον των ανομιών, η ώρα του καθαρμού έφθασε, συμφώνως προς τον λόγον του Αιωνίου «να πετάξης έξω, να διώξης τον σκλάβον και τον υιόν του» (Γενεσ. 21, 10).

Να είσθε, λοιπόν, αγαπημένοι, ως γένος των Ελλήνων, φυλή Ελληνική, δυο φορές δοξασμένοι από τους Πατέρας σας· οπλισθήτε με τον ζήλον του Θεού· έκαστος εξ υμών ας ζωσθή την ρομφαίαν του· διότι είναι προτιμώτερον να αποθάνη τις με τα όπλα ανά χείρας, παρά να καταισχύνη τα ιερά της Πίστεώς του και την Πατρίδα του (Ψαλμ. 44, 4). Εμπρός λοιπόν «ας συντρίψωμεν τα δεσμά, τον ζυγόν ο οποίος επικάθηται επί την κεφαλήν μας» (Ψαλμ. 2, 3), διότι είμεθα οι κληρονόμοι του Θεού και οι συγκληρονόμοι του Ιησού Χριστού (Ψαλμ. 8, 17). Οι άλλοι, και όχι εμείς οι Ιερωμένοι θα σας ομιλήσουν δια την δόξαν των προγόνων σας. Εγώ όμως θα σας επαναλάβω το όνομα του Θεού, προς τον Οποίον οφείλομεν αγάπην ισχυροτέραν και από τον θάνατον (Άσμα Ασμάτων 8, 6). Αύριον, αποκολουθούντες τον Σταυρόν, θα βαδίσωμεν προς αυτήν την πόλιν των Πατρών, της οποίας η γη είναι ηγιασμένη από το αίμα του ενδόξου Μάρτυρος Αποστόλου Αγίου Ανδρέου. Ο Κύριος θα εκατονταπλασιάση το θάρρος σας. Ινα δε προστεθούν εις υμάς αι αναγκαίαι δια να αναζωογοννηθήτε δυνάμεις, σας απαλλάσσω από την νηστεία της Τεσσαρακοστής, την οποία τηρούμεν.

Στρατιώται του Σταυρού, ό,τι καλείσθε να υπερασπισθείτε, είναι αυτό τούτο το θέλημα του Ουρανού! Εις το όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος να είσθε ευλογημένοι και συγκεχωρημένοι από πάσας τας αμαρτίας σας».

(Από τα βιβλία «Αγία Λαύραν 1921» (Λευτεριάς Μητέρα) έκδοση «Καλαβρυτινής Ενωσης») και «Μιλούν τα γεγονότα»
Εκκλησία - Τουρκοκρατία - 21»
Αρχιμανδρίτου Τιμόθεου Κ. Κιλίφη
34η έκδοση σελ. 3 - 4.