"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Αγαπητά μου παιδιά,

Στις 30 Ιανουαρίου, κάθε χρόνο, γιορτάζουμε τη μνήμη των αγίων  Τριών Ιεραρχών του Μεγάλου Βασιλείου, του Ιωάννου του  Χρυσοστόμου και του Γρηγορίου  του Θεολόγου. Το 1842 από την Σύγκλητο του Πανεπιστημίου Αθηνών καθιερώθηκε ως Γιορτή των Γραμμάτων, γιατί στο έργο των Τριών Ιεραρχών, περισσότερο παρά στους άλλους Πατέρας της Εκκλησίας, έχουν συζευχθεί αρμονικά η υγιής ελληνική σκέψη και το καθαρό χριστιανικό πνεύμα.

Η γιορτή τους είναι γιορτή της παιδείας και των γραμμάτων, γιορτή των δασκάλων και των μαθητών. Είναι γιορτή τόσο Σχολική όσο και Χριστιανική. Σχολική είναι, γιατί οι Τρεις Ιεράρχες, ήταν άνθρωποι σφαιρικά  μορφωμένοι, σοφοί δάσκαλοι, φημισμένοι ρήτορες και συγγραφείς. Χριστιανική είναι, γιατί και οι τρεις ήταν γνήσιοι χριστιανοί, αληθινοί  Ποιμένες, επιφανείς θεολόγοι, με κοινωνική προσφορά και φιλανθρωπικό έργο για τον συνάνθρωπο.

Οι Τρεις Ιεράρχες ήταν και ιεραπόστολοι. Δίδασκαν το Λόγο του Θεού με πάθος, με αγάπη, υποστηρίζοντας την Αλήθεια, καταδικάζοντας τις αιρέσεις και τις αποκλίσεις, δίδοντας καθημερινά τον αγώνα τους για να μην χαθεί η προοπτική της σωτηρίας των ανθρώπων, γεγονός που τους έφερε αντιμέτωπους με τους ισχυρούς της εποχής τους, χωρίς να υπολογίσουν την προσωπική τους φθορά και αποδυνάμωση.

Αλήθεια, ποιος μπορεί να λησμονήσει τους αγώνες του Αγίου Γρηγορίου του Θεολόγου στην Κωνσταντινούπολη υποστηρίζοντας την Θεότητα του ενανθρωπήσαντος Κυρίου μας μέσα στην βροχή των λίθων που του πετούσαν οι αντίπαλοί του;

Ποιος λησμονεί τον υπέροχο διάλογο του Μ. Βασιλείου με τον έπαρχο Μόδεστο που ήθελε να επιβάλει τον Αρειανισμό;

« Κανένας Επίσκοπος δεν μου μίλησε μέχρι τώρα μ΄ αυτό τον τρόπο » απείλησε ο Έπαρχος.

«Ναι γιατί  μέχρι τώρα φαίνεται ότι δεν συνάντησες αληθινό Επίσκοπο » ήταν η εύστοχη απάντηση του Ιεράρχη της Καισάρειας.

Δεν λησμονούνται οι ηρωικοί αγώνες του Ιερού Χρυσοστόμου  στην Κωνσταντινούπολη εναντίον της διαφθοράς, της πλουτοκρατίας και της εκμετάλλευσης, που τον έφεραν αντιμέτωπο με αυτοκράτορες και το κατεστημένο της εποχής. Η λεβέντικη φωνή του έφθανε μέχρι το παλάτι όταν διεκήρυσσε «ἀκουέτωσαν ταῦτα καί  ἄρχοντες……».

Η σπουδάζουσα νεολαία και οι δάσκαλοί της  όλων των βαθμίδων  εορτάζουν κατά την ημέρα της μνήμης των Τριών Ιεραρχών και πιστεύουμε ότι εκφράζουν την ευγνωμοσύνη τους τις σπουδαίες παιδευτικές δωρεές τους. Οι ίδιοι είναι και θα είναι οδηγοί, προς την αληθινή γνώση και μόρφωση, αγαθά πρότυπα κάθε νέου ανθρώπου.

Οι  τρεις Ιεράρχες αγαπητά μου παιδιά, μας ομιλούν και μας διδάσκουν μέσα από τα πολλά, υπέροχα και θεόπνευστα συγγράμματα τους για τον Θεό, για τον άνθρωπο, για την αληθινή σοφία, για την γνώση που δεν πρέπει  να αποχωρίζεται από την αρετή, για την προσεκτική επιλογή και αποδοχή των ωφελίμων από την περιρρέουσα πνευματική ατμόσφαιρα. Και όλα αυτά τα καταθέτουν με την γνησιότητα της ζωής τους, το αληθινό χριστιανικό ήθος τους και την ανεπανάληπτη αγάπη τους για τον  άνθρωπο.

Αγαπημένα μου παιδιά, ας αναζητήσετε μέσα από το ανεξάντλητο πνευματικό μεταλλείο  των αγίων των γραμμάτων , όλες τις διαχρονικές αξίες και τα ιδανικά πού απορρέουν από τα ιερά Τους πρόσωπα, για να στηρίξετε την νεανική σας ζωή και πορεία, σε μια εποχή με ξεχωριστές δυσκολίες, επιλέγοντας την πίστη, την αγάπη, την ειλικρίνεια, την επίπονη εργασία για το αύριο της ζωής σας, χωρίς αδιέξοδα.

Με πολλή αγάπη  και ευχές για την πρόοδο σας

Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ

† Ο ΘΗΒΩΝ ΚΑΙ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Εγκύκλιος Σεβ.Μητροπολίτου Προς του Μαθητές και τις Μαθήτριες της Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας  Εκπαίδευσης.

!