Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2022 το απόγευμα μια ομάδα 51 προσώπων βρεθήκαμε στον Ι.Ν Κοιμήσεως της Θεοτόκου Κολοκυνθούς Αθηνών όπου προσκυνήσαμε την Φερώνυμη θαυματουργό Εικόνα της Παναγίας μας και προσευχηθήκαμε κατά την διάρκεια τοης Παρακλήσεως που εψάλη.Στην συνέχεια στο Ενοριακό Αρχονταρίκι του Ναού ο πανοσιολ.Προιστάμενος π.Φιλάρετος μας υποδέχθηκε με αγάπη και μας μίλησε για την ιστορία του Ναού και τα θαύματα της Παναγίας μας που τελούνται με τις πρεσβείες Της ενώ οι φιλόξενες Κυρίες της Ενορίας μας ετοίμασαν Αβραμιαία δοχή.

Λίγο αργότερα στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 100 χρόνων από το δράμα της Μικρασίας παρακολουθήσαμε την Παράσταση «Ματωμένα χώματα »,βασισμένη στο ομώνυμο Λογοτεχνικό έργο της Διδούς Σωτηρίου, η οποία αναφερόταν στην καταστροφή και στα μαρτύρια των ξεριζωμένων προγόνων μας.

Χειροκροτήσαμε τους συντελεστές και αναχωρήσαμε από το Θέατρο  συγκινημένοι και προβληματισμένοι!