Να προσέχεις τα χέρια σου. Να τα απλώνεις μόνο για να αγκαλιάσεις, να δείξεις την αγάπη σου και για να σηκώσεις τον πονεμένο αδερφό. Μόνο για αυτούς τους δύο λόγους.

Να προσέχεις τα πόδια σου. Χωρίς να το καταλάβεις μπορεί να βρεθείς σε μέρη βρώμικα. Σε μέρη μολυσμένα.

Να προσέχεις τα μάτια σου. Τα μάτια λένε είναι ο καθρέφτης της ψυχής. Να τα κρατάς καθάρια. Ανέγγιχτα. Μην τα βρομίζεις με εικόνες που κάμουνε κακό.

Να προσέχεις το στόμα σου. Τη γλώσσα σου. Τα όσα βγαίνουν από κει μέσα… Τα λόγια ξέρεις, μπορούν είτε να πληγώσουνε πολύ, είτε να γειάνουνε πληγές. Πρόσεχε τι θα ξεστομίζεις.

Να προσέχεις το νου σου. Να τον φυλάς. Να μην γυρνάει από εδώ και από κει σαν τον αλήτη. Καμιά φορά, οι σκέψεις οι αχαλίνωτες, γίνονται αιτία πολλών κακών.

Μα πάνω από όλα να προσέχεις την καρδιά σου. Ναι, την καρδιά.

Αυτήν να την προσέχεις από όλα πιο πολύ.

Γιατί όλη μας η ζωή, όλη μας η προσπάθεια, είναι να κρατήσουμε την καρδιά μας για τον Χριστό καθάρια….

Ελευθεριάδης Γ. Ελευθέριος

Ψυχολόγος M.Sc.