Μήν αφήσετε κανέναν πειρασμό, να σας υπερνικήσει. Μήν αφήσετε κανένα σύννεφο να σκοτεινιάσει την πορεία σας, και όποια δοκιμασία σας βρεί, στραφείτε αμέσως στον Χριστό, τον Φιλεύσπλαγχνο Θεό μας, ο Οποίος έχει ποδοπατήσει τον θάνατο και έχει καταργήσει τη δύναμη του διαβόλου. Ιερομόναχος Σεραφείμ Ρόουζ

Τι σημαίνει το Κύριε ελέησον;
Λυπήσου με, Κύριέ μου, τον αμαρτωλό στην ελεεινή κατάσταση που βρίσκομαι και δέξου με πάλι στη Χάρη Σου.
Δος μου πνεύμα δυνάμεως, για να με δυναμώσει να αντισταθώ στους πειρασμούς του διαβόλου και στην κακή συνήθεια της αμαρτίας.
Δος μου πνεύμα σωφρονισμού, για να σωφρονισθώ και να έρθω σε αίσθηση του εαυτού μου και να διορθωθώ.
Δος μου πνεύμα φόβου, για να σε φοβούμαι και να φυλάττω τας εντολάς σου.
Δος μου πνεύμα αγάπης, για να σε αγαπώ και να μην απομακρύνομαι πλέον από κοντά Σου.
Δος μου πνεύμα ειρήνης, για να φιλάττει την ψυχή μου ειρηνική και να συγκεντρώνω όλους μου τους λογισμούς και να είμαι ήσυχος και ατάραχος.
Δώσε μου πνεύμα καθαρότητος, για να με φυλάττει καθαρό από κάθε μολυσμό.
Δος μου πνεύμα πραότητος, για να είμαι ήμερος στους αδελφούς μας Χριστιανούς και να απέχω από τον θυμό.
Δος μου πνεύμα ταπεινοφροσύνης, για να μη φαντάζομαι υψηλά και υπερηφανεύομαι.
Άγιος Συμεών ο νέος Θεολόγος