Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ὅταν ἔρθει ἡ στιγμὴ τῆς Θείας Κοινωνίας καὶ πρόκειται νὰ πλησιάσεις τὴν Ἁγία Τράπεζα, πίστευε ἀκλόνητα, πῶς ἐκεῖ εἶναι παρὼν ὁ Χριστός, ὁ Βασιλιὰς τῶν ὅλων. Ὅταν δεις τὸν ἱερέα, νὰ σοῦ προσφέρει τὸ Σῶμα καὶ τὸ Αἷμα τοῦ Κυρίου, μὴν νομίσεις, ὅτι ὁ ἱερέας τὸ κάνει αὐτό, ἀλλὰ πίστευε, ὅτι τὸ χέρι πού ἁπλώνεται εἶναι τοῦ Χριστοῦ. Αὐτὸς πού λάμπρυνε μὲ τὴν παρουσία Του τὴν τράπεζα τοῦ Μυστικοῦ Δείπνου, Αὐτὸς καὶ τώρα διακοσμεῖ τὴν Τράπεζα τῆς Θείας Λειτουργίας.
Παραβρίσκεται πραγματικὰ καὶ ἐξετάζει τοῦ καθενὸς τὴν προαίρεση καὶ παρατηρεῖ, ποιὸς πλησιάζει μὲ εὐλάβεια ταιριαστὴ στὸ Ἅγιο Μυστήριο, ποιὸς μὲ πονηρὴ συνείδηση, μὲ σκέψεις βρωμερὲς καὶ ἀκάθαρτες, μὲ πράξεις μολυσμένες. Ἀναλογίσου λοιπὸν καὶ ἐσύ, ποιὸ ἐλάττωμὰ σου διόρθωσες, ποιὰ ἀρετὴ κατόρθωσες, ποιὰ ἁμαρτία ἔσβησες μὲ τὴν ἐξομολόγηση, σὲ τὶ ἔγινες καλύτερος.
Ἄν ἡ συνείδησὴ σου σὲ πληροφορεῖ, ὅτι φρόντισες ἀρκετὰ γιὰ τὴν ἐπούλωση τῶν ψυχικῶν σου τραυμάτων, ἂν ἔκανες κάτι περισσότερο ἀπὸ τὴ νηστεία, Κοινώνησε μὲ φόβο Θεοῦ. Ἀλλιῶς, μεῖνε μακριὰ ἀπὸ τὰ ἄχραντα Μυστήρια. Καὶ ὅταν καθαριστεῖς ἀπὸ ὅλες τὶς ἁμαρτίες σου, τότε νὰ πλησιάσεις.

Ἅγιος Ἰωάννης Χρυσόστομος