Ή ζωή μου, οί λογισμοί μού, η ύπαρξή μου, ό τρόπος τής προσευχής μού οφείλουν νά μην είναι ένα σακάτεμα τού εαυτού μού, νά μήν είναι μιά δυσκολία, ένα σφίξιμο, ένα στρίμωγμα, αλλά νά είναι χαρά καί τέρψη καί πανηγύρι ή ζωή μου. Γιατί;

Διότι δυστυχισμένοι άνθρωποι δέν μπορούν νά πάνε στόν ουρανό. Αφού από εδώ είναι αποτυχημένοι, καταλαβαίνουμε ποιό θα είναι καί τό μέλλον τούς.

Όταν λέγει κάποιος, δεν μπορώ, πονάω, είμαι άρρωστος, δέν μέ αγαπούν, δέν μέ λυπούνται, όπως νοιώθει εδώ στή γη, έτσι θά συνεχίσει νά νοιώθει καί στόν ουρανό.

Αφού ή Εκκλησία, δηλαδή ό Χριστός, δέν μπορεί νά τού δώσει χαρά εδώ, σέ αυτή τή ζωή διότι δέν θέλει τή χαρά Τού Χριστού αλλά ζητάει άλλες χαρές ούτε εκεί πάνω θά έχει χαρά.

Γέρων Αιμιλιανός Σιμωνοπετρίτης