"...Λέμε ότι ζούμε σε χριστιανική κοινωνία, αλλά αυτό δεν ισχύει. Ζούμε σε μια κοινωνία πιο ειδωλολατρική και πιο εχθρική προς το Χριστό, από εκείνη στην οποία ο ‘ίδιος γεννήθηκε… οι άνθρωποι μισούν την αλήθεια και γι’ αυτό ευχαρίστως θα ξανασταύρωναν το Χριστό αν ερχόταν ανάμεσα τους..." π. Σεραφείμ Ρόουζ († 2 Σεπτεμβρίου 1982)

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Η Πάναγνος παρθένος, όρμησε τρέχοντας μέσα στο Ναό και ρίχτηκε στην αγκαλιά του Αρχιερέα Ζαχαρία. Ο Ζαχαρίας την ευλόγησε λέγοντας: «Ο Κύριος εδόξασε το όνομα σου σε πάσα γενεά. Στο πρόσωπο σου θα αποκαλύψει κατά τις έσχατες ημέρες τη Λύτρωση για το λαό Του».
Και πράγμα ανήκουστο για τους ανθρώπους της Παλαιάς Διαθήκης, εισήγαγε την τριάχρονη Μαρία στα Άγια των Αγίων, εκεί δηλαδή που μόνο ο Αρχιερέας μπορούσε να μπει κι αυτό μονάχα μια φορά το χρόνο.

Άγιος Γρηγόριος ο Παλαμάς.