"...Λέμε ότι ζούμε σε χριστιανική κοινωνία, αλλά αυτό δεν ισχύει. Ζούμε σε μια κοινωνία πιο ειδωλολατρική και πιο εχθρική προς το Χριστό, από εκείνη στην οποία ο ‘ίδιος γεννήθηκε… οι άνθρωποι μισούν την αλήθεια και γι’ αυτό ευχαρίστως θα ξανασταύρωναν το Χριστό αν ερχόταν ανάμεσα τους..." π. Σεραφείμ Ρόουζ († 2 Σεπτεμβρίου 1982)

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα
«Χωρίς πολύ ράπισμα η Ορθοδοξία δεν θα ήταν φορέας της Αλήθειας του Θεού μέσα από τόσα χαρακώματα και σκότος αιώνων και αιώνων. Διέσχισε μακρύ δρόμο με εμπόδια, φυλάσσοντας την Aλήθεια και τα Iερά καθαρά.
Χωρίς βάσανα η Ορθοδοξία δεν θα κρατούσε την καθαρότητά της ούτε εκατό χρόνια. Ποτέ δεν είχε έναν ολόκληρο αιώνα ειρήνης και ελευθερίας χωρίς διωγμούς, χωρίς μαστιγώματα, χωρίς σκλαβιά, φωτιά, φόβο και φρίκη εδώ και είκοσι αιώνες»

Άγιος Νικόλαος Βελιμίροβιτς:

«Δρόμος χωρίς Θεό δεν αντέχεται»