Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Πολλές φορές στη ζωή μας έχει συμβεί να σκοτώσουμε μια μύγα είτε γιατί μας ενοχλεί σε κάτι που κάνουμε είτε μας αηδιάζει όταν τρώμε. Μπορούμε να εξηγήσουμε στη μύγα γιατί τη σκοτώσαμε; Θα μπορέσει να καταλάβει ποιο ήταν το κίνητρό μας; Μα και φυσικά, η μύγα δεν θα καταλάβει τίποτα, διότι δεν έχει το σκεπτικό το δικό μας, ούτε το μυαλό το δικό μας, αλλά ούτε και το πως ενεργούμε ως άνθρωποι. Το σκεπτικό της μύγας είναι εντελώς διαφορετικό με του ανθρώπου.Κάτι ανάλογο γίνεται και στη σχέση των ανθρώπων με τον Θεό. Εμείς οι άνθρωποι μπροστά στον Θεό έχουμε το σκεπτικό της μύγας. Αν η μύγα που είναι έντομο δεν μπορεί να καταλάβει εμάς, τότε πως μπορούμε εμείς οι άνθρωποι να καταλάβουμε το σκεπτικό του Θεού που είναι ο ποιητής του Ουρανού και της γης, ορατών τε πάντων και αοράτων;

Είναι πολλές φορές που εμείς οι άνθρωποι απορούμε και ψάχνουμε να βρούμε μια απάντηση σε κάποια γεγονότα που συμβαίνουν στη ζωή μας, άλλοτε χαρμόσυνα και άλλοτε θλιβερά. Την απάντηση προσπαθούμε να την βρούμε με τη λογική, όμως η λογική δεν μπορεί να εξηγήσει τα γεγονότα αυτά, διότι η λογική μας, φτάνει μέχρι ένα σημείο, από εκεί και πέρα έχουμε την υπέρβαση της λογικής, που είναι το σκεπτικό του Θεού.Χρειάζεται να κατανοήσουμε ότι ο Θεός δεν έχει το δικό μας σκεπτικό και ούτε καν τη δική μας λογική, αλλά ούτε και ενεργεί ως άνθρωπος, γιατί πολύ απλά δεν είναι άνθρωπος. Ο Θεός δεν έχει ανθρώπινη λογική, γιατί αν είχε ανθρώπινη λογική, αν ενεργούσε σαν άνθρωπος και είχε ανθρώπινο σκεπτικό, τότε θα ήταν άνθρωπος και όχι Θεός. Είναι αρκετά δύσκολο να αισθανθούμε και να καταλάβουμε το πως ενεργεί ο Θεός, όχι γιατί δεν θέλει να μας το φανερώσει, αλλά γιατί εμείς είμαστε σε χαμηλό πνευματικό επίπεδο. Ο άνθρωπος υπόκειται στην φθορά και στην αμαρτία και η αμαρτία δεν αφήνει τον άνθρωπο να φτάσει κοντά στον Θεό και να καταλάβει το σκεπτικό Του.

Ως άνθρωποι αν μετείχαμε στην αγιότητα του Θεού και είμασταν Άγιοι, θα βλέπαμε το πως ενεργεί αλλά και το πως σκέπτεται ο Θεός. Αυτό το βλέπουν όσοι μετέχουν στην αγιότητα του Θεού. Εμείς που αγωνιζόμαστε να φτάσουμε στην αγιότητα του Θεού, θα κατανοήσουμε το σκεπτικό Του στην Δευτέρα Παρουσία. Τότε θα δούμε το σκεπτικό του Θεού το πόσο δίκαιο και αγάπη κρύβει μέσα του. Τώρα ως «μύγες» απέναντί του δεν μπορούμε να διακρίνουμε τη δικαιοσύνη και την αγάπη Του πίσω από τα γεγονότα που βιώνουμε. Οφείλουμε να αγωνιζόμαστε πνευματικά καθημερινά. Να προσπαθούμε να πλησιάζουμε και να γνωρίζουμε ακόμα περισσότερο τον Θεό. Όταν μας αξιώσει να φτάσουμε στην αγιότητα, τότε θα δούμε το πόσο δίκαιο έχει και το πόσο τέλεια έκανε τα πάντα.

π.Νεκτάριος Μουλατσιώτης

Πηγή: synaxipalaiochoriou.blogspot.com