Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, κάθε μέρα που ξυπνούσε, έκανε μια σύντομη προσευχή: «Πήγαινε, Χριστέ, και σήμερα μπροστά μας!». Ο Χριστός είπε, ότι όποιος θέλει ας Με ακολουθήσει.

Εμείς όμως, πάμε μπροστά από τον Θεό, νομίζοντας ότι τα ξέρουμε καλύτερα από Αυτόν ή πάμε δίπλα Του, για να Του υποδείξουμε, λες και ο Θεός έχει ανάγκη από τις δικές μας υποδείξεις.

Δεν ακολουθούμε τον Χριστό, δεν Τον βάζουμε μποστά μας και δεν Τον εμπιστεύομαστε, γι' αυτό και η ζωή μας γέμισε βάσανα και τραγωδίες.

Αν δεν έχουμε οδηγό τον Χριστό, τότε οπωσδήποτε θα έχουμε οδηγό τον διάβολο.Δεν υπάρχει μέση κατάσταση.

Δημήτριος Παναγόπουλος Ιεροκήρυκας †