"...Λέμε ότι ζούμε σε χριστιανική κοινωνία, αλλά αυτό δεν ισχύει. Ζούμε σε μια κοινωνία πιο ειδωλολατρική και πιο εχθρική προς το Χριστό, από εκείνη στην οποία ο ‘ίδιος γεννήθηκε… οι άνθρωποι μισούν την αλήθεια και γι’ αυτό ευχαρίστως θα ξανασταύρωναν το Χριστό αν ερχόταν ανάμεσα τους..." π. Σεραφείμ Ρόουζ († 2 Σεπτεμβρίου 1982)

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ο Λέων Τολστόι θεωρείται ως κορυφαίος συγγραφέας της παγκόσμιας λογοτεχνίας. Αντιγράφουμε 6 αποφθέγματα από τον πλούτο των συγγραμμάτων του, προς προβληματισμό και σκέψη:

☆Ευτυχία δεν είναι να κάνεις πάντα αυτό που θέλεις, αλλά να θέλεις πάντα αυτό που κάνεις.

☆Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανείς δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του.

☆Είναι εκπληκτικό πόσο πλήρης είναι η αυταπάτη ότι η ομορφιά είναι καλοσύνη.

☆Το λάθος δεν παύει να είναι λάθος, επειδή εγκρίνεται από την πλειοψηφία.

☆Αν αναζητάτε την τελειότητα δεν θα είστε ποτέ ευχαριστημένοι.

☆Μην ακούτε ποτέ αυτούς που κακολογούν τους άλλους και λένε καλά λόγια για εσάς.

π.Σπ.Ρ