"...Λέμε ότι ζούμε σε χριστιανική κοινωνία, αλλά αυτό δεν ισχύει. Ζούμε σε μια κοινωνία πιο ειδωλολατρική και πιο εχθρική προς το Χριστό, από εκείνη στην οποία ο ‘ίδιος γεννήθηκε… οι άνθρωποι μισούν την αλήθεια και γι’ αυτό ευχαρίστως θα ξανασταύρωναν το Χριστό αν ερχόταν ανάμεσα τους..." π. Σεραφείμ Ρόουζ († 2 Σεπτεμβρίου 1982)

Ποτέ, ποτέ δεν είναι αργά να αρχίσει ο άνθρωπος την καινούρια εν Χριστώ ζωή, το δρόμο του αγιασμού, με την τήρηση των εντολών. Ακόμα και τότε, όταν βρισκόμαστε στο τέλος της ζωής μας, υπάρχει δυνατότητα να μετανοήσουμε ειλικρινά και σε βάθος και να μας συγχωρήσει ο Θεός όλες τις αμαρτίες που κάναμε κάποτε όσο πολλές και να ήταν, γιατί ο Κύριος μόνο αυτό περιμένει. Να μετανοήσουμε.
Άγιος Λουκάς ο Ιατρός

Πατριωτικά&Ορθόδοξα