"...Λέμε ότι ζούμε σε χριστιανική κοινωνία, αλλά αυτό δεν ισχύει. Ζούμε σε μια κοινωνία πιο ειδωλολατρική και πιο εχθρική προς το Χριστό, από εκείνη στην οποία ο ‘ίδιος γεννήθηκε… οι άνθρωποι μισούν την αλήθεια και γι’ αυτό ευχαρίστως θα ξανασταύρωναν το Χριστό αν ερχόταν ανάμεσα τους..." π. Σεραφείμ Ρόουζ († 2 Σεπτεμβρίου 1982)

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

"Μέγαν εύρατο εν τοις κινδύνοις...."

Έτσι ξεκινά το Απολυτίκιο του εορταζομένου Αγ.Δημητρίου. Ο Θεός δοκίμασε τον Άγιο και τον βρήκε Μεγάλο την ώρα των κινδύνων και των πειρασμών.

Γι' αυτό όλοι μας, ελκυόμαστε από τον γλυκύτατο, όμορφο, χαρισματούχο, νέο και θαυματουργό Άγ. Δημήτριο. Σα να ψάχνουμε και εμείς αυτή την ξεχωριστή μεγαλειότητα, όταν διάφορα μας πειράζουν και μας ενοχλούν.

Εκείνος, όταν του  ζητήθηκε,έδωσε τη ζωή του για τον Χριστό. Γιατί ζούσε σε καιρούς διωγμών. Απο εμάς δεν ζητά ο Χριστός τη ζωή μας. Ζητά μόνο να δώσουμε νόημα στη ζωή μας!

π.Σπ.Ρ