Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Πολλές οἱ δυσκολίες καί πολλά τά προβλήματα πού ἀντιμετωπίζει ἡ Πατρίδα μας. Ἰδιαίτερα ὁ κίνδυνος τοῦ ἐπάρατου διχασμοῦ. Οἱ ἀφορμές προσφέρονται. Ἡ ἐπαγρύπνηση εἶναι ἀναγκαία. Πολύς ὁ λόγος γιά τήν πανδημία τοῦ κορωνοϊοῦ. Ποιά εἶναι ἡ καταγωγή του; Γιατί τόσο μεγάλη ἡ διάδοσή του μέ τούς χιλιάδες νεκρούς σέ ὅλο τόν κόσμο; Οἱ διαδόσεις, οἱ φῆμες κατακλύζουν τήν καθημερινότητά μας καί αὐξάνουν τήν ἀγωνία μας.

Εἶναι προϊόν κατασκευασμένο, καί ἄν ναί, ἀπό ποιούς καί γιατί; Εἶναι ἐμπόλεμη κατάσταση; Εἶναι ὄντως ἕνας ἐπικίνδυνος ἰός, πού συνέχεια μεταβάλλεται; Ἡ Ἐπιστήμη ἔχει τόν λόγο καί τήν ἀπάντηση. Οἱ διχογνωμίες, οἱ καχυποψίες καί οἱ πολλές ἀμφισβητήσεις προκαλοῦν σύγχυση, πανικό καί διχασμούς. Οἱ ἐχθροί τοῦ Γένους μας καί τῆς Χώρας μας ἀγρυπνοῦν καί μηχανεύονται πολλά.

Οἱ προκλήσεις εἶναι καθημερινές καί ἔντονες. Οἱ χιλιάδες τῶν «προσφύγων» καί μεταναστῶν, πού κατακλύζουν τή Χώρα μας καί ἰδιαίτερα τά νησιά μας, ἀποτελοῦν μάστιγα γιά τήν πατρίδα μας. Ἡ ἀνεξέλεγκτη εἰσβολή ὅλων αὐτῶν ἀλλοιώνει τή σύνθεση τοῦ πληθυσμοῦ μας, καί εἰσάγει νοοτροπίες καί ἤθη διαφορετικά ἀπό τίς ἀρχές μας καί τά πιστεύω μας. Μαζί μέ αὐτά οἱ ἀμφισβητήσεις τῶν συνόρων μας, οἱ δολιότητες τῶν γειτόνων μας, πού γίνονται συνέχεια καί πιό ἐπικίνδυνες, μᾶς προβληματίζουν καί μᾶς ἀνησυχοῦν ἔντονα.

Γιά ὅλα αὐτά μᾶς χρειάζονται ὁμοψυχία, ἑνότητα καί πνευματική ἐπαγρύπνηση. Βασικά στοιχεῖα γιά μιά βαθύτερη καί οὐσιαστική συνοχή εἶναι ὁ πλοῦτος τῶν πνευματικῶν μας δυνάμεων καί παραδόσεων. Ἡ καλλιέργεια τῆς γλώσσας μας, τοῦ πολιτισμοῦ μας, τῆς Ὀρθόδοξης πίστεως καί λατρείας μας. Ἡ ἀπομάκρυνση ἀπό αὐτά ἀδυνατίζει τή συνοχή καί ἑνότητά μας καί προκαλεῖ διασπαστικές κινήσεις, διχασμούς καί ἀκαταστασίες, πού εὐνοοῦν τά πάθη καί τίς ἀδυναμίες μας. Ἀπό τά παθήματα τοῦ παρελθόντος ἄς πάρουμε μαθήματα γιά τό μέλλον, ἀντιμετωπίζοντας τό παρόν μέ σύνεση, ἐπαγρύπνηση καί ὁμόνοια. Μόνον ἔτσι μποροῦμε νά μεγαλουργήσουμε!

ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ