Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Μήν τό μετρᾶς πόσο ἀγωνίστηκες καί προσπάθησες νά δείξεις τήν ἀγάπη σου στόν διπλανό σου καί ὅμως αὐτός δέν τό ἀναγνώρισε. Μήν τό μετρᾶς πόσες φορές ξενύχτησες στό προσκεφάλι ἀγαπητοῦ σου προσώπου, τόν στήριξες στίς δύσκολες ὧρες του καί τά ξέχασε ὅλα.

Μήν τό μετρᾶς πόσο συγχώρεσες τόν φίλο σου γιά τά πικρά του λόγια, καί αὐτός, ἀντί νά τό ἐκτιμήσει, ἔπαψε νά σέ χαιρετᾶ. Μήν τό μετρᾶς πόσο βοήθησες οἰκονομικά κάποιον πού βρισκόταν σέ ἀνάγκη, στερώντας ἀπό τόν ἑαυτό σου, καί σάν ἀντάλλαγμα τό ἀρνεῖται καί κάνει πώς δέν τό ξέρει. Μέτρα πόσο αὐξήθηκε ἡ ὑπομονή σου. Μέτρα πόσο μαλάκωσε ἡ καρδιά σου. Μέτρα πόσο πλημμύρισε τό εἶναι σου ἀπό ἀγάπη. Μέτρα πόσο γαλήνιος καί ἤρεμος εἶσαι, ἀφοῦ κατόρθωσες νά συγκρατήσεις τόν ἑαυτό σου, ὅταν οἱ ἄλλοι σέ προκάλεσαν.

Μέτρα πόσο εὐλογημένος ἄνθρωπος εἶσαι, γιατί ἀκολούθησες τήν ἐντολή τοῦ Κυρίου: «Ἀγαπᾶτε τούς ἐχθρούς ὑμῶν, καλῶς ποιεῖτε τοῖς μισοῦσιν ὑμᾶς». Μά, πάνω ἀπ’ ὅλα, νά νιώθεις ἱκανοποίηση πώς ἔκανες τό καθῆκον σου τή στιγμή πού χρειαζόταν, ἀδιάφορο ἄν οἱ ἄλλοι δέν τό ἐκτίμησαν. Νά εἶσαι βέβαιος πώς ὑπάρχει ὁ Παντοδύναμος Θεός, πού θά σοῦ τό ἀνταμείψει στόν Οὐρανό, γιατί κάθε καλή μας πράξη γράφεται στό βιβλίο τῆς ζωῆς !!!

Κατερίνα Δογάνη