Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Σήμερα η Εκκλησία μας τιμά την Παναγία. Σήμερα Εορτάζουμε τα Γενέθλιά Της. Στην εικόνα της Εορτής η Μητέρα Της, Άννα, αναμένει τον Άγιο τοκετό. Στην γωνία της εικόνας, ο Ιωακείμ, παρακολουθεί εκστατικός.

Δεξιά και αριστερά μαίες βοηθούν παντοιοτρόπως, για να γεννηθεί η Θεοτόκος. Και κάτω δεξιά παρουσιάζεται ως βρέφος η αρχή της σωτηρίας μας. Η Μητέρα του Θεού.

Στο Απολυτίκιο των θεοπατόρων Ιωακείμ και Άννης λέμε τα παρακάτω λόγια: "Δικαίων ο καρπός"! Όντως η Παναγία είναι καρπός δικαίου ζεύγους.

Ας μιλήσουμε όλοι εμείς οι γονείς σ'αυτό το ζευγάρι και να τους ζητήσουμε οι καρποί μας, δηλαδή τα παιδιά μας, να  α γ α π ή σ ο υ ν τον καρπό Τους, την Παναγία!

π.Σπ.Ρ