Υπάρχει από τα αρχαία χρόνια η ανθρώπινη ανάγκη να αισθανόμαστε ότι ανήκουμε κάπου. Φυσικά αυτό συμβαίνει και στο χώρο της θρησκευτικής πίστης και αυτό αρκετές φορές οδηγεί σε προσωπολατρεία. Κατά την ιεραποστολική του δραστηριότητα το διαπίστωσε ο Ίδιος ο Απόστολος Παύλος, ο οποίος την κατέκρινε με σφοδρότητα. Ολοι οι Απόστολοι διακονούσαν τον λόγο του Ευαγγελίου χωρίς προσωπικό όφελος.

Η ανταμοιβή τους ήταν να βρίσκονται χιλιόμετρα μακριά από τα σπίτια τους, σε διωγμό, στερήσεις και στο τέλος να υποστούν μαρτυρικό θάνατο. Κατάφεραν να σπείρουν σε όλο τον τότε γνωστό κόσμο τον λόγο του Ευαγγελίου.

Αυτό που πρέπει να κρατήσουμε ότι δεν έχουμε εκκλησία με την επωνυμία κάποιου Αποστόλου αλλά κάνουμε λόγο για ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ διότι ο Θεός σώζει!

Δημ.Τζαφερης Θεολογος
Λαμπαδαριος Ι.Ναού μας