Ο Θεός δεν είναι αντικείμενο που μπορείς να διακρίνεις με την ανθρώπινη όραση. Δεν είναι μαθηματική λύση στην οποία ζητάς απόδειξη, φυσική για να κάνεις πειράματα  μέχρι να πετύχει μία ανακάλυψη.

Ο Θεός είναι βίωμα. Κλείνεις τα μάτια σου και αισθάνεσαι την παρουσία Του παντού με τα μάτια της ψυχής. Είναι βίωμα στο οποίο ξεκλειδώνεις την ψυχή σου σε Εκείνον εκείνες τις ώρες  που δεν σε βλέπει κανείς. Δεν είναι ορατή κατάκτηση, δεν εξαρτάται από τη γήινη όραση, είναι μία συνάντηση ψυχής. Τον βλέπεις με τα μάτια της ψυχής σου, όχι με τη γήινη όραση.

Η απόδειξη του Θεού είναι η ηρεμία στην ψυχή σου, είναι η πεποίθηση πως το χέρι Του σε προστατεύει. Είναι τα βάρη της καθημερινότητας που φεύγουν από επάνω σου, καθώς αποφασίζεις να αφήσεις τη δύναμή Του να σε καθοδηγεί.

Ο Θεός είναι βίωμα που σέβεται απόλυτα την ελευθερία σου.Δεν επεμβαίνει στη ζωή σου, δε σε πιέζει να τον πιστέψεις. Έρχεται κοντά σου όταν εσύ το αποφασίσεις και το ζητήσεις.Ας ζήσουμε όλοι την παρουσία του Θεού στη ζωή μας..

Μαρία Σκαμπαρδώνη