Μη νομίζεις ότι τις προσευχές,τη Θεία Μετάληψη και τους άλλους πνευματικούς σου αγώνες,τα χρησιμοποιείς για να πετάξεις το σταυρό από πάνω σου,αλλά για να τον σηκώνεις με περισσότερη δύναμη και για τη μεγαλύτερη δόξα του Χριστού. Αγιος Νικόδημος Αγιορείτης

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

"Καλή Παναγιά" σημαίνει "καλή παρηγοριά", "καλή απαντοχή", "καλή ελπίδα","καλό ταξίδι στην πορεία, στο δρόμο που θα βρει απάγκιο στο Δεκαπενταύγουστο.

"Καλή Παναγιά" πάει να πει να βγούμε να Την συναντήσουμε στους δρόμους που έχει πάρει για να βρει Εκείνη τους αναγκεμένους.

"Καλή Παναγιά!" Ωραία που ακούγεται το ΄Ονομά Της και η ευχή. Δάκρυα, ψίθυροι, ικεσίες, υψωμένα χέρια, βεβαιωμένες ελπίδες, λουλούδια, τα καλύτερα των κήπων, στολίζουν τα εικονίσματα της.

Δ.