Μη νομίζεις ότι τις προσευχές,τη Θεία Μετάληψη και τους άλλους πνευματικούς σου αγώνες,τα χρησιμοποιείς για να πετάξεις το σταυρό από πάνω σου,αλλά για να τον σηκώνεις με περισσότερη δύναμη και για τη μεγαλύτερη δόξα του Χριστού. Αγιος Νικόδημος Αγιορείτης

Βρέθηκα πρωινή ώρα σ'ένα σημείο έκδοσης εισιτηρίων. Αρκετός κόσμος σε αναμονή. Παρακολουθούσα όλων τα πρόσωπα και ήταν αγέλαστα και σκληρά. Ίσως και το δικό μου. Εάν κάποιος προχωρούσε περισσότερο απ'ό,τι έπρεπε οι παρατηρήσεις ήταν έντονες.Πλάι-πλάι στεκόμασταν και δεν υπήρχε ούτε μια ελπίδα "καλημέρας".

Είναι ένδειξη ψυχικής υγείας και ωριμότητας να βλέπει κάποιος το πρόσωπό μας και να γλυκαίνεται.Να βλέπουν τα μάτια μας και να ηρεμούν.Η ωραιότητα του κόσμου ξεκινά από την καρδιά μας.

π.Σπ.Ρ