"Γνώρισμα των ευσεβών είναι να δίνουν στον καθένα που ζητάει. Των ευσεβέστερων και σε εκείνον που δε ζητάει. Αλλά το να μη διεκδικεί κάποιος αυτό που του αφαίρεσαν, και μάλιστα όταν έχει τη δύναμη, ε... αυτό είναι γνώρισμα μόνο των αγίων". Άγιος Ιωάννης της Κλίμακος

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Τρίτη 28 Ιουλίου 2020 το απόγευμα δύο νέοι ο Δημήτριος Μ.και ο Κωνσταντίνος Κ. και ένας βοηθός ανέλαβαν το δύσκολο και επικίνδυνο έργο του φωτισμού του Τιμίου Σταυρού που δεσπόζει στο κωδωνοστάσιο του Ναού μας.

Το Πνευματικό και αισθητικό αποτέλεσμα της διακονίας αυτής φάνηκε το βραδυ όταν άναψαν τα εξωτερικά φώτα.Υπενθυμίζουμε ότι ο τεράστιος μαρμάρινος Τίμιος Σταυρός τοποθετήθηκε με ειδική τελετή και Αγιασμό στις 13 Σεπτεμβρίου του 2002 μετά την ανακαίνηση του Κωδωνοστασίου μας.