Πόσα δάκρυα χύθηκαν μπροστά σε εικονίσματα; Πόσοι αμαρτωλοί γονάτισαν σαν τους αγίους για να ζητήσουν θείο έλεος; Πόσα καντήλια άναψαν για να φωτίσουν τα σκοτάδια μίας μεγάλης νύχτας; Πόσες προσευχές έγιναν κλάμα γιατί ίσως ήταν πρώτη φορά που στη συνάντηση με τον Θεό ένιωσαν αληθινή αγάπη; Δ.Τ.

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Η εξομολόγηση πέρα από εκκλησιαστικό μυστήριο έχει και μιαν άλλη ασύλληπτη θεραπευτική ομορφιά. Το γεγονός ότι σου επιτρέπει να μιλάς και να μοιράζεσαι την κατάντια σου, την υπαρξιακή φτώχεια σου, την πτώση, το σκοτάδι της ψυχής σου.
Αυτό είναι τόσο απίστευτα όμορφο! Να μπορείς να μιλάς όχι για τα κατορθώματά σου, μα για τις ελλείψεις σου, τις πτώσεις σου και ό, τι πιο φρικτό κουβαλάς στην ψυχή και στο κορμί σου...

π. Λίβυος