Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Τους κεκοιμημένους να τους θυμώμαστε και να ευχώμαστε πάντοτε γι’ αυτούς. Να μην παραλείπουμε να προσευχώμαστε για τις ψυχές τους, για να βρουν ανάπαυση. Εγώ, κάθε φορά που έχω Θεία Λειτουργία στο Καλύβι, κάνω μνημόσυνο και για όλους τους κεκοιμημένους των οποίων «τά ονόματα ουκ εμνημονεύθησαν».

Στο Άγιον Όρος, στα Μοναστήρια, το απόγευμα της Παρασκευής κάνουν «Τρισάγιο» με κόλλυβα για τους κεκοιμημένους και το Σάββατο το πρωί κάνουν τον Όρθρο στο Καθολικό ( Ο κεντρικός Ναός του Μοναστηριού) και την Θεία Λειτουργία στον ναό του Κοιμητηρίου. Εκεί στο Κοιμητήρι αποθέτουμε τα όπλα. Από εκείνο το «σπίτι» θα πάμε στο άλλο.

Άγιος Παΐσιος Αγιορείτης

Αγία Αικατερίνη Λάρισας