Πόσα δάκρυα χύθηκαν μπροστά σε εικονίσματα; Πόσοι αμαρτωλοί γονάτισαν σαν τους αγίους για να ζητήσουν θείο έλεος; Πόσα καντήλια άναψαν για να φωτίσουν τα σκοτάδια μίας μεγάλης νύχτας; Πόσες προσευχές έγιναν κλάμα γιατί ίσως ήταν πρώτη φορά που στη συνάντηση με τον Θεό ένιωσαν αληθινή αγάπη; Δ.Τ.

Το μαύρο σου το χάλι… Αν ξέρεις πως έχεις το μαύρο σου το χάλι, δύσκολα θα ξεστομίσεις λόγο βαρύ για τον διπλανό σου. Δύσκολα θα κατακρίνεις, δύσκολα θα ειρωνευτείς.

Δύσκολα θα τον πιάσεις στο στόμα σου και θα τον ξετινάξεις.Αν ξέρεις ότι έχεις το μαύρο σου το χάλι, εύκολα θα ξεσφίξεις τη γροθιά. Εύκολα θα δικαιολογήσεις τον αδερφό στην πτώση του. Εύκολα θα τον συγχωρέσεις.

Όλα τα άσχημα, από εκεί να ξέρεις ξεκινάν.Από το γεγονός ότι νομίζουμε πως είμαστε άγιοι. Νομίζουμε πως είμαστε τα πιο καλά παιδιά. Και ούτε λόγος για λίγη αυτοκριτική. Ούτε λόγος για να δούμε λίγο τα του εαυτού μας. Το μαύρο μας το χάλι έχουμε και χωρίς ντροπή κρίνουμε τους διπλανούς.Άκου που σου λέω. Εκ πείρας, από το δικό μου χάλι σου μιλάω...

Ελευθεριάδης Γ. Ελευθέριος

Ψυχολόγος M.Sc.