Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ο Kurt Koch αποκαλύπτει «Πριν μερικά χρόνια έδωσα διαλέξεις στο Chungchow Bible School στα σύνορα με την Κίνα. Συνάντησα εκεί έναν ιεραπόστολο ονόματι Griebenow. Νεαρός έκανε ιεραπόστολος στο Θιβέτ. Από Θιβετιανό lama είχε μάθει την ντόπια γλώσσα. Μια μέρα ο Θιβετιανός του είπε:
—Κύριε Griebenow, τώρα ξέρω τι σημαίνει θρησκευτική πίστι. Ο Θεός σου είναι πιο δυνατός από το δικό μου.
Ο Griebenow απάντησε:
—Ο Θεός σου είναι ο διάβολος, το ξέρεις:
—Το ξέρω, είπε ο lama.
Ο ιεραπόστολος συνέχισε:
—Ξέρεις, λοιπόν, ότι ο Θεός μου είναι πιο δυνατός;
- Όταν κατάλαβα ότι ήσουν ιεραπόστολος, είπε ο άλλος, προσπάθησα με τη μαγεία να σε κάνω να αρρωστήσης. Αλλά δεν μπόρεσα. Κατόπιν προσπάθησα να βάλω το διάβολο να σου κάψη το σπίτι. Ο διάβολος δεν υπάκουσε. Τότε προσπάθησα να σε θανατώσω με την πιο δυνατή μαγεία την οποία έχουμε στο Θιβέτ. Και πάλι απέτυχα. Έχεις ένα τείχος γύρω σου που δεν μπορώ να διαπεράσω.
Ο Griebenow απάντησε:
— Αν κατάλαβες τώρα ότι ο Θεός μου είναι ισχυρότερος από τους δαιμόνους σου, τότε γιατί δεν τον δέχεσαι;
Ο lama είπε:
— Οι δαίμονες θα με θανατώσουν την ίδια στιγμή. Όποιος υπογράφει με τον διάβολο και μετά θέλει να σπάση τη συμφωνία, πεθαίνει.
Ο ιεραπόστολος δεν μπόρεσε να φέρη το lama στο Χριστό. Έμαθε λίγο μετά, ότι ο λάμα πέθανε από απελπισία.

Aρχ. Ιωάννου Κωστώφ, Λαμπτήρες θρησκευτικού φθορισμού...,

εκδ. Μορφή,2015