Ο Θεός είναι μέσα στον άνθρωπο. Ο άνθρωπος όμως πολλές φορές, βρίσκεται έξω από τον εαυτό του. Όταν επιστρέψει σαν τον Άσωτο της Παραβολης στον εαυτό του («εις εαυτόν δε ελθών» Λουκ. ιε' 20), τότε θα βρει το Θεό να τον περιμένει.(Ιερός Αυγουστίνος).

Ό,τι συνέβη με τον κόσμο απέναντι των μαθητών του Χριστού, συμβαίνει με τον κόσμο και απέναντι των πιστών όλων των αιώνων.

Οι πιστοί απαρέσκουν στον κόσμο, φθονούνται, μισούνται, ποικιλοτρόπως διώκονται και ο διωγμός πολλών φθάνει μέχρι μαρτυρίων.

Πολλά εκατομμύρια οι μάρτυρες του Χριστιανισμού δια μέσου των αιώνων. Πόσοι πιστοί στις ημέρες μας μαρτύρησαν στην πρώην Σοβιετική Ένωσι!…

Θεολόγου Νικολάου Σωτηρόπουλου

«Το Ευαγγέλιο του Ιωάννου» τόμος Γ’. Εκδόσεις της Ορθόδοξης Ιεραποστολικής Αδελφότητας

''Ο ΣΤΑΥΡΟΣ'' Αθήνα 2012.

Πηγή: ixthis3.blogspot.com