Ο Θεός είναι μέσα στον άνθρωπο. Ο άνθρωπος όμως πολλές φορές, βρίσκεται έξω από τον εαυτό του. Όταν επιστρέψει σαν τον Άσωτο της Παραβολης στον εαυτό του («εις εαυτόν δε ελθών» Λουκ. ιε' 20), τότε θα βρει το Θεό να τον περιμένει.(Ιερός Αυγουστίνος).

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ο μεγάλος και σπουδαίος ποιητής μας Τάκης Παπατσώνης γράφει: “Όπως και να’ ναι σε απεκδέχομαι, Ιησού Χριστέ, καλά το θέρος ή την άνοιξη, αλλά και μέσα στο χειμώνα.....”.  Τα λόγια αυτά  με μοναδικό τρόπο φανερώνουν  αυτό που χιλιάδες σελίδες θεολογίας προσπάθησαν να πουν.
Ότι ο μεγάλος πειρασμός του ανθρώπου είναι να παραμένει πιστός στον Χριστό, όχι μονάχα, όταν όλα πηγαίνουν καλά στη ζωή του, αλλά κυρίως όταν καταφθάνει η βαρυχειμωνιά των δοκιμασιών και τα πράγματα άρχονται έτσι που δεν τα περιμέναμε. Τότε δοκιμάζεται η πίστη μας στον Θεό, στους ανθρώπους, και στον εαυτό μας. Στα δύσκολα, “αλλά και μέσα στο χειμώνα”.

π. Χαρ. Λίβυος