Ο Θεός είναι μέσα στον άνθρωπο. Ο άνθρωπος όμως πολλές φορές, βρίσκεται έξω από τον εαυτό του. Όταν επιστρέψει σαν τον Άσωτο της Παραβολης στον εαυτό του («εις εαυτόν δε ελθών» Λουκ. ιε' 20), τότε θα βρει το Θεό να τον περιμένει.(Ιερός Αυγουστίνος).

Καλλίτερα να μας λείψει το οξυγόνο, παρά ο Κλήρος. Το οξυγόνο είναι για το φθαρτό σώμα, ενώ ο Κλήρος είναι για την αιωνία ψυχή. Χάσαμε τον Κλήρο; Χάσαμε τον Θεό! Χωρίς τον Κλήρο Θεό δεν βλέπομε.

Αν γνωρίζαμε την αξία του Κληρικού, θα φιλούσαμε και τα πόδια του! Αλλ’ ο διάβολος που την γνωρίζει, βάζει έχθρα ανάμεσα σ’ εμάς και στον Κλήρο και από κει και πέρα μας παίρνει χωρίς κόπο… Να βλέπομε όχι τι κάνει ο Ιερεύς, αλλά τι στέλνει σ’ εμάς ο Θεός διά του Ιερέως!

Εις αγαθή ανάμνηση
από την κηρυκτική διακονία του πιστού εργάτου Κυρίου

ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Α. ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ