Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Η ΑΝΆΣΤΑΣΗ είναι η γιορτή με την οποία γιορτάζουμε εκείνο το αθάνατο Και αιώνιο μέσα στον άνθρωπο.

ΕΚΕΊΝΟ που καθιστά τον άνθρωπο ένα εξαίρετο ον μεταξύ όλων των ορατών όντων.

ΕΚΕΊΝΟ με το οποίο ο άνθρωπος υπερβαίνει όλους τους ορατούς κόσμους και βυθίζεται μέσα στον αόρατο.

ΕΚΕΊΝΟ με το οποίο η γη με σεμνή χαρά μπορεί να επαινεθεί στον ουρανό.

ΕΚΕΊΝΟ με το οποίο ο άνθρωπος είναι συνδεδεμένος με όλα τα φωτεινά αθάνατα όντα και τις αναμάρτητες ύλες.

ΕΚΕΊΝΟ με το οποίο ο άνθρωπος είναι γνήσιος άνθρωπος σε όλους τους κόσμους, ορατούς και αόρατους.

Η ΑΝΆΣΤΑΣΗ είναι η γιορτή των πλατύτερων και των πιο πελώριων προοπτικών διότι βλέπει και θεωρεί τον άνθρωπο σε όλες της απεραντοσύνες του και τα ατελείωτά του.

Με την ΑΝΆΣΤΑΣΉ Του ο θεάνθρωπος έγχυσε μέσα στην ανθρώπινη φύση τον ΟΡΌ της ΑΘΑΝΑΣΊΑΣ και αναγόρευσε τους ανθρώπους ΑΘΑΝΆΤΟΥΣ.!!!!

Αγίου Ιουστίνου Πόποβιτς.