Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Αν κάτι διακρίνει τον χριστιανό είναι να μην αποδέχεται μοιρολατρικά τη μοίρα του. Η δύναμη για να το πράξει αυτό πηγάζει από το μυστήριο του Τιμίου Σταυρού.
Η υπομονή στις θλίψεις, στις δυσκολίες, σε μια απώλεια αγαπημένου προσώπου και η αντίσταση στην κακία φανερώνει τον καρπό του Αγίου Πνεύματος στη ζωή του χριστιανού.
Αυτή είναι η αληθινή αγάπη, η πίστη ότι η κοινωνία με τον Ένα Τριαδικό Θεό ως εκκλησιαστικό γεγονός και η έμπρακτη εκδήλωση αυτής με την τήρηση τών εντολών του Θεού, αγιάζει τόν άνθρωπο με τη Θεία Χάρη. Τόσο "ο αμαρτωλός" όσο και "ο άγιος" με εγωισμό είναι εγκλωβισμένος στα έργα του διαβόλου και στον θάνατο.
Η αγάπη μάς ελευθερώνει από πάθη διότι η καρδιά φωτίζεται από το Φώς του Χριστού. Με αυτό τον τρόπο ζει ο χριστιανός την Ανάσταση από τον "νυν αιώνα".
Τζαφέρης Δημήτριος Θεολόγος
Λαμπαδάριος Ιερού μας Ναού