Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ένα ζευγάρι κάποτε πήγε σ'έναν επίσκοπο. Πρώτα έφθασε ο άνδρας και άρχισε να διεκτραγωδεί την κατάσταση στο σπίτι.Ο επίσκοπος τον συμπόνεσε. "Ο καημένος τί μαρτύριο ζει κάθε ημέρα."

Στο τέλος του λέει: -"Δίκιο έχεις παιδί μου." Ήρθε και η σειρά της γυναίκας.Άρχισε και αυτήνα λέει τα βάσανά της.Ο επίσκοποςτη συμπόνεσε  και σκέφθηκε: "Η ταλαίπωρη τι σταυρό σηκώνει κάθε μέρα." Όταν έφευγε της είπε: -"Δίκιο έχεις παιδί μου."

Έφυγαν και οι δύο ευχαριστημένοι, διότι τους δικαίωσε και ο επίσκοπος.Ο διάκονος του επισκόπου που άκουγε τις συζητήσεις απόρησε και ρώτησε:

-"Σεβασμιώτατε τι γίνεται εδώ; Είπατε την ίδια φράση και στους δύο. Τελικά ποιός έχει δίκαιο;"

Ο επίσκοπος τον κοίταξε με πικρό χαμόγελο και του απάντησε:

-"Και συ δίκιο έχεις διάκο μου...".

Μητροπολίτης
Αργολίδος Νεκτάριος