Πριν από αρκετά χρονια δικαστής κάλεσε τον ορθόδοξο ιερέα της περιοχής του. Ο ιερέας με φόβο πολύ αναρωτήθηκε τι άραγε να τον ήθελε ο δικαστής; Όταν πήγε τον παρουσίασαν οι γραμματείς του στον δικαστη, αυτός του είπε κλείσε την πόρτα παπά και μείνανε οι δυο τους.

Τον ρωτάει λοιπόν ο δικαστης. Πάπα εσείς οι ορθόδοξοι μιλάτε για τον παράδεισο, εγώ είμαι καλός ανθρωπος, δίνω το 30% του μισθού μου ελεημοσύνη, δικάζω χωρίς να αδικήσω κανεναν. Θα πάω στον παράδεισο; Του απαντά ο παπας. Δικαστής έχεις παιδιά; Έχω. Έχεις υπηρέτες; Έχω και τους αγαπώ όπως τα παιδιά μου γιατί είναι πολλοί καλοί. Σε ποιους θα αφήσεις την περιουσία σου; Στα παιδιά σου η στους υπηρέτες; Μα φυσικά στα παιδιά μου.

Έτσι δικαστής και ο Θεός έχει τον παράδεισο για τα παιδιά του. Τι πρέπει να κάνω για να πάω στον παράδεισο; Να βαπτίσεις και να εκτελείς τις εντολές του. Μετά ο δικαστής παραιτήθηκε από το δικό. σώμα άλλαξε πόλη και βαπτίσθηκε όλη η οικογενοια του.