Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ο Μητροπολίτης Αργολίδος Νεκτάριος, στο βιβλίο του, "Πέρα από την δικαιοσύνη", σημειώνει τα παρακάτω σχετικά με την αγάπη και την δικαιοσύνη του Θεού. Ας τα μελετήσουμε και να διορθώσουμε τυχόν λάθος έννοια που έχουμε για την αγάπη του Θεού.

"Δυστυχώς θα πρέπει να ομολογήσουμε ότι στις μέρες μας η αγάπη έχει ευτελιστεί. Θέλουμε από τον Θεό να κάψει τους άθεους, τους βλάσφημους, τους ομοφυλόφιλους, τους Εβραίους, τους Σκοπιανούς και ο,τι άλλο κολλήσει στο διεστραμμένο μυαλό μας.Γεγονότα θλιβερά και φυσικές καταστροφές ερμηνεύονται με αυτό το αντιχριστιανικό πνεύμα.Για τους σεισμούς, έφταιγε ο άθεος πρωθυπουργός, για την τραγωδία στο Μάτι, με τα τόσα θύματα, έφταιγε η συναυλία ροκ στην Μαλακάσα, για τους σατανιστές της Παιανίας, έφταιγαν τα τηλέφωνα της Παιανίας που αρχίζουν με το 666.

Η σκληροκαρδία, πολλές φορές, των Χριστιανών ξεπερνάει τα όρια. Δυστυχώς δεν αντέχουμε τον Θεό των εκπλήξεων, του ελέους και της αγάπης. Τελικά δεν αντέχεται η αγάπη."

π.Σπ.Ρ.