Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Αμαρτωλοί είμαστε όλοι οι άνθρωποι. Αμαρτία είναι η παράβασις του νόμου του Θεού. Όποιος παραβαίνει τον νόμο του Θεού αμαρτάνει. Όποιος βλασφημάει, αμαρτάνει. Όποιος κλέβει, αμαρτάνει. Όποιος ψεύδεται, αμαρτάνει. Όποιος συκοφαντεί, αμαρτάνει. Όποιος κατακρίνει, αμαρτάνει. Όποιος φθονεί, αμαρτάνει.Όποιος μοιχεύει, αμαρτάνει. Όποιος πορνεύει, αμαρτάνει. Όποιος, ναί, αδελφοί μου, όποιος έρχεται σε σύγκρουσι με τον νόμο του Θεού και με το θέλημα του Θεού, είναι αμαρτωλός.

Και όλοι μας είμαστε αμαρτωλοί. Εσύ που πιστεύεις πως είσαι αθώος, κάνεις λάθος. Όλοι μας είμαστε αμαρτωλοί και όλοι μας έχουμε ανάγκη από το έλεος και την ευσπλαγχνία του Θεού.

π. ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΖΗΣΟΠΟΥΛΟΣ

pinelopitisithakis.blogspot.com