Δάνεισε κι εσύ δυο ώρες στο Θεό, πηγαίνοντας στην εκκλησία, και θα φέρεις στο σπίτι σου κέρδη αμέτρητων ημερών. Αν όμως δεν δέχεσαι να κάνεις κάτι τέτοιο, σκέψου μήπως μ’ αυτή σου τη στάση χάσεις κόπους πολλών ετών. Γιατί ο Θεός, όταν περιφρονείται, γνωρίζει να σκορπίζει τα χρήματα που συγκεντρώνεις με την εργασία της Κυριακής (Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος ).

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου 2019 το απόγευμα μετά το Μυστήριο του Ευχελαίου που τελέσθηκε στον Ναό μας  και την επίκαιρη και χειμαρρώδη ομιλία του καλεσμένου μας π.Παναγιώτη Δαμόκα Εφημερίου του Ι.Ναού Κοιμ.Θεοτόκου  Νεοχωρίου ,ακολούθησε η Χριστουγεννιάτικη Φιλανθρωπική Εκδήλωση στο Αρχονταρίκι μας η οποία περιλάμβανε την απόδοση Ύμνων της Εορτής από τους Ιεροψάλτες Ηρακλή και Βασίλειο Ασήμου , παράθεση αλμυρών και γλυκών εδεσμάτων και κλήρωση Λαχειοφόρου αγοράς με 10 δώρα(Βραστήρας, Λεμονοστύφτης, Μπλέντερ, Σετ καράφα με 6 ποτήρια,πιατέλα σερβιρίσματος γλυκισμάτων, Ασύρματο κουδούνι, Ακουστικά για κινητό τηλέφωνο –προσφορά της vodafone  καταστ.Θηβών-γυναικεία τσάντα, και δύο δωροεπιταγές αξίας 50€ εκάστη προσφορά ανωνύμων).

Εκ μέρους του Δ.Σ ΤΟΥ ''Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης'' ευχαριστούμε όλους όσοι συμμετείχαν στην προσπάθεια και την στήριξαν με την αγορά των καρτών οι οποίες έδωσαν την δυνατότητα να εξασφαλίσουμε σε αδύναμες Οικογένειες  το  Χριστουγεννιάτικο Τραπέζι με τα απαραίτητα (Κρέας, ζυμαρικά,  όσπρια, Λάδι, πατάτες, γάλα ,γλυκίσματα κ.α) αλλά και οικονομικά βοηθήματα σε πρόσωπα που δυσκολεύονται.